Chleb wspomagający odchudzanie - jaki chleb na odchudzanie?

Jaki chleb na odchudzanie? Ważne pytanie podczas diety odchudzającej w kraju takim jak Polska, gdzie trudno sobie wyobrazić śniadanie i kolację bez kromki świeżego, pachnącego i jeszcze najlepiej pszennego chleba.

W naszej kuchni chleb pełni bardzo ważną rolę. Niestety obecnie pieczywo, jakie mamy dostępne w sklepach nie jest już tak zdrowe i wartościowe dla naszego organizmu jak było to za czasów naszych babć, które same wypiekały bochenki chleba. Szczególnie podczas diety odchudzającej powinno unikać się pieczywa pszennego, a zastąpić je pełnoziarnistym chlebem. Chleb, który zawiera otręby, nasiona, mak, kminek no i przede wszystkim pełne ziarna zbóż jest 5 razy bardziej bogaty w składniki takie jak żelazo, magnez, miedź a także cynk od jego jasnego odpowiednika. Spożywanie chleba, który zawiera tak wiele składników przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu, a tym samym wspomaga odchudzanie. Chleb pełnoziarnisty ma pozytywne oddziaływanie na pracę układu nerwowego i może się przyczynić do zapobiegania nowotworom jelita. Trzeba jednak jeść go z umiarem, ponieważ duża zawartość błonnika może prowadzić do wzdęć i bólów brzucha.

Nie od dziś wiadomo, że pozytywne efekty w czasie odchudzania można uzyskać poprzez stosowanie kasz w codziennej diecie. Są to produkty polecane podczas odchudzania mimo wysokiej wartości energetycznej. Niski indeks glikemiczny i zawarty w nich błonnik powodują pozbywanie się zbędnych kilogramów. W trakcie odchudzania warto stosować kasze tj.: jaglaną, gryczaną, jęczmienną. W związku z tym łącząc właściwości kaszy i zapotrzebowanie na chleb w czasie stosowania diety warto jeść chleb gryczano-jaglany.

Przepis na chleb gryczano-jaglany:
1. 250 g mąki żytniej razowej
2. ok. 250 ml wody
3. 5-6 łyżek zakwasu
4. 130 g mąki żytniej razowej
5. 100 g mąki gryczanej
6. 100 g mąki jaglanej
7. ok. 250 ml wody
8. pół łyżki soli
9. 3 łyżki nasion słonecznika
10. 3 łyżki nasion dyni
11. 2 łyżki sezamu
12. 2 łyżki siemienia nianego
13. 2 łyżki rodzynek
14. 1 łyżkę czarnuszki

Składniki z pkt 1-3 (mąka, woda, zakwas) należy wymieszać ze sobą tak, aby powstała gęsta pasta. Miskę należy przykryć ścierką i pozostawić na noc, aby ciasto mogło spokojnie wyrosnąć. Następnego dnia należy w pierwszej kolejności dodać składniki z pkt 4-8 (3 rodzaje mąki, wodę, sól) i dokładnie wymieszać z ciastem. Kolejnym krokiem jest dodanie składników z pkt 9-14 (nasiona i pozostałe dodatki, które dodadzą walorów smakowych oraz odżywczych wytwarzanemu chlebowi). Wszystkie składniki trzeba teraz wymieszać. Tak powstałe ciasto przekładamy do foremki najlepiej o długości nie większej niż 30 cm, na wierzchu chleb posypujemy nasionami słonecznika, czarnuszką i sezamem. Foremkę z chlebem wstawiamy do piekarnika i pozostawiamy na kilka godzin tak, aby ciasto spokojnie mogło wyrosnąć. Gdy widzimy, że ciasto uniosło się do góry włączamy piekarniki i pieczemy chleb przez około godzinę w temperaturze 200 stopni.

W ten sposób upieczony chleb ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm i pomaga w odchudzaniu.

http://www.muscular.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here