keto wysypka

Dieta ketogeniczna jest dietą o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu. Przy bardzo niskim spożyciu węglowodanów, organizm może pracować na ketonach z tłuszczu zamiast glukozy z węglowodanów. Prowadzi to do zwiększonego spalania tłuszczu i utraty wagi. Jednak, jak w przypadku każdej drastycznej zmiany odżywiania, mogą wystąpić pewne niepożądane skutki uboczne diety ketogenicznej. W pierwszym etapie diety keto może pojawić się tzw. keto grypa, zmęczenie, trudności w koncentracji, zaburzenia równowagi elektrolitowej, a nawet keto wysypkę (keto rash). Dowiedz się kiedy występuje wysypka ketogeniczna, co może ją spowodować, jak ją leczyć, i jak zapobiec jej wystąpieniu.

Skutki uboczne diety ketogenicznej – objawy keto wysypki

Keto wysypka jest rzadkim stanem zapalnym skóry. Keto rash charakteryzuje się czerwoną, swędzącą wysypką, najczęściej w okolicach tułowia oraz szyi. Keto wysypka na twarzy praktycznie nigdy nie występuje.

Wysypka na keto – etapy

Wysypka keto składa się z czterech głównych etapów, w tym: zmian wczesnych, zmian w pełni rozwiniętych, ustępujących wykwitów i zmian późnych.

Wczesne zmiany: Wczesne etapy składają się z jasnoróżowych wypukłych zmian skórnych, które wyglądają podobnie do śladów zadrapań.

Zmiany w pełni rozwinięte: Na skórze zaczynają pojawiać się bardziej wyraźne zmiany skórne, znane również jako grudki. Czasami grudki zawierają płynne lub wypełnione ropą cysty.

Wygaśnięcie zmian: Wysypka zaczyna ustępować, a grudki stają się skorupiaste, ich kolor ma tendencję do ciemnienia.

Zmiany późne: Gdy wysypka zaczyna ustępować, plamki stają się ciemniejsze i tworzą wygląd przypominający pajęczynę. To powstawanie ciemnych przebarwień skóry może utrzymywać się przez dłuższy czas, nawet po ustąpieniu wysypki.

Keto wysypka – co ją powoduje

Dokładna przyczyna występowania wysypki nie jest znana, jednak pojawia się ona zazwyczaj w czasie ketoadaptacji. Oprócz diety ketogenicznej, istnieją dodatkowe czynniki, które mogą zwiększać szansę na wystąpienie wysypki oraz zwiększać jej nasilenie. Są to:

  • Światło słoneczne
  • Nadmierne ciepło
  • Pocenie się
  • Tarcie
  • Urazy skóry
  • Inne alergie skórne

Wysypka na keto – sposoby leczenia

Istnieje kilka domowych metod leczenia wysypki keto, jeśli jej doświadczysz:

1. Ponowne wprowadzenie węglowodanów
Jeśli uważasz, że niedawna zmiana diety jest przyczyną Twojej wysypki, możesz rozważyć ponowne wprowadzenie węglowodanów.

2. Skoryguj niedobory składników odżywczych
Niedobory składników odżywczych mogą odgrywać rolę w niektórych stanach zapalnych skóry. Jedzenie wielu kolorowych owoców i warzyw to świetny sposób, aby upewnić się, że spożywasz wszystkie składniki odżywcze, które natura ma do zaoferowania.

3. Włącz suplementy przeciwzapalne
Oprócz zmian w diecie, niektóre suplementy mogą wspomóc organizm w walce ze stanami zapalnymi. Probiotyki, prebiotyki, witamina D i suplementy oleju rybnego pomogą Ci poprawić stan skóry.

4. Dbaj o swoją skórę
Ważne jest, aby dbać o swoją skórę tak bardzo, jak to możliwe. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli cierpisz na zapalne choroby skóry. Zaleca się utrzymywanie skóry nawilżonej, suchej oraz chronienie jej przed słońcem i wiatrem.

Wysypka ketogeniczna – jak jej zapobiegać?

Chociaż rozwój keto wysypki zdarza się rzadko, warto zawczasu podjąć środki ostrożności podczas rozpoczynania diety keto. Po pierwsze, powoli obniżaj spożycie węglowodanów. Zamiast gwałtownie z nich rezygnować, spróbuj powoli zmniejszać ilość węglowodanów w diecie. Na początku diety zastosuj suplementację witaminami i minerałami. Pomoże Ci to zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów składników odżywczych. Przed rozpoczęciem diety keto warto także skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże Ci przygotować się na ewentualne efekty uboczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here