Czerwona herbata - królowa wśród herbat

Dziś, każdy z nas, w dowolnej chwili może rozkoszować się herbatą. Susz przyjeżdża do nas z całego świata, następnie jest pakowany i sprzedawany, by dać nam aromatyczny napar. Nie tylko smakosze wiedzą, że każda herbata jest inna – smak, kolor, sposób parzenia… A także właściwości, szczególnie one są ważne. W zależności od tego, jakie są nasze oczekiwania, wybieramy różne rodzaje herbat. Tyle że herbat jest całe mnóstwo, na czym polega więc sukces niektórych odmian? Przede wszystkim na efektach, jakie można dzięki nim osiągnąć – przeważnie poszukujemy napoju, który polepszy nasze zdrowie. Czy to jednak możliwe? Czy idealna czerwona herbata istnieje?

Gdzie szukać herbaty idealnej?

Cofnijmy się na chwilę 1700 lat wstecz, gdzie wszystko zaczyna się w regionie Pu’er w Chinach, a dokładniej w prowincji Junnan. Znane już wtedy listki czarnej herbaty poddano dodatkowemu procesowi fermentacji. Odkryto, że susz poddany temu zabiegowi zyskuje unikatowy gorzki smak, znacznie mocniejszy niż smaki innych rodzajów. Tak właśnie powstał gatunek herbaty zwany, od nazwy regionu, z którego pochodzi Pu’er.

Pu’er? Z czym to się je…

Zaliczamy go do herbat czerwonych, choć w Chinach wciąż nosi nazwę herbat czarnych, ze względu na kolor naparu. Ponadto można wyróżnić aż dziesięć kategorii. Podziału dokonujemy ze względu na jakość naparu oraz pochodzenie i wartość liści. Jest dosyć istotne, gdyż Pu’er może być produkowany na dwa sposoby, mówimy wtedy o dwóch rodzajach:

Sheng – tutaj mamy do czynienia z dojrzałym mocnym smakiem, który zawdzięczamy długoletniemu, nawet kilkudziesięcioletniemu leżakowaniu liści. W ten sposób herbata starzeje się i fermentuje. Kolor suszu waha się od jasnego po bardzo ciemny. Można natknąć się na liście rolowane i prasowane – charakterystyczną cechą jest to, że rozwijają się one w trakcie parzenia.

Shu –  w tym przypadku długoletnie leżakowanie i dojrzewanie zastąpione zostaje procesem wodui. Polega on na użyciu licznych drobnoustrojów w procesie fermentacji. Oprócz tego wykorzystuje się też rozmaite gatunki grzybów, które pod wpływem podwyższonej temperatury i wilgotności są w stanie zdziałać cuda.

W aromacie siła!

Pomimo iż susz jest bardzo ciemny, naparowi daleko do tego. Ma on wyjątkową, mocną i wyrazistą czerwoną barwę. Bardzo ciekawy jest także smak – bardzo mocny i wyrazisty, nie każdemu przypadnie do gustu. Dlatego też w Europie dosyć często można spotkać czerwone herbaty z dodatkami, które nieco niwelują pierwotny posmak. Przecież nie o to jednak chodzi, prawda? W Azji ceni się samą czerwoną herbatę, której, według miłośników, nie powinno się słodzić, ani psuć smaku aromatami.

Gdyby chcieć opisać napar jednym słowem, można by powiedzieć, że jest on gorzki, jednak w najlepszym tego słowa znaczeniu. Wiele osób określa to też jako „ziemisty” i rzeczywiście w herbacie wyczuwalne są korzenno-ziemiste nuty.

Moc herbat czerwonych, czyli medycyna naturalna od kuchni

Każda „herbata idealna” oprócz ciekawego smaku i aromatu dobrze, by w pozytywny sposób wpływała na nasz organizm i samopoczucie. Tak też jest w przypadku Pu-er’a. Już w Azji doceniano jego znaczenie w medycynie naturalnej, jako cennego składnika.

Przeciwutleniacze zawarte w naparze w znaczącym stopniu odpowiadają za tak zwane wolne rodniki. Niwelując je, zmniejszają stres oksydacyjny, a co za tym idzie DNA jest lepiej chronione przed uszkodzeniami. Skutkuje to spowolnionym starzeniem się tkanek.

Czerwoną herbatę zaleca się pić po posiłki, gdyż wspomaga  ona wytwarzanie kwasów żołądkowych. Oznacza to efektywniejsze trawienie, a zatem przyspieszony metabolizm. Szybsze spalanie z kolei jest bardzo pomocne przy pozbywaniu się tkanki tłuszczowej. Czerwona herbata pomoże więc zrzucić zbędne kilogramy.

To jednak nie wszystko. Nie bez znaczenia pozostaje działanie przeciwzapalne, które pomoże w walce z przeziębieniem czy grypą.

Regularne picie czerwonej herbaty przyczynia się także do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi i wydrukowania ciśnienia. Dodatkowo zawarta w naparze kofeina pobudza i stymuluje do działania, czyż nie brzmi pięknie?

Dlaczego warto pić czerwoną herbatę?

Podsumowując, warto zainteresować się czerwonymi herbatami, gdyż oprócz niesamowitego i unikatowego smaku oferują nam także cały bukiet innych zalet. Przede wszystkim doskonale wpływają na nasze zdrowie, znajdując szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Z pewnością warto lepiej przyjrzeć się czerwonym herbatom!

Źródło: http://www.rodzinnie.waw.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here