Uczucie stałego zmęczenia, nadmierna senność w ciągu dnia, jednocześnie połączona z trudnościami z zasypianiem oraz apatia i niechęć w podejmowaniu działań obecnie często jest diagnozowana jako zespół przewlekłego zmęczenia. Niestety często nawet najbardziej skrupulatne badania mogą nie wykryć przyczyn fatalnego samopoczucia pacjenta.

Istnieją wytłumaczenia tego stanu, jednak często są one sprzeczne. Po pierwsze nie wiadomo czy taki stan w ogóle można nazwać chorobą i ewentualnie co powoduje jej powstanie. W powszechnej opinii część z przypadków zespołu przewlekłego zmęczenia jest następstwem wirusowej infekcji – najczęściej wirusem mononukleozy zakaźnej.

Większość pacjentów z tym zespołem cierpi jednak na lekką depresję lub nerwicę. Ich przyczyną są głównie czynniki powiązane z pracą: napięcie i niepokój często wręcz uczucie zagrożenia wynikające ze stresującej pracy bądź napiętej sytuacji w domu, nieumiejętność połączenia obowiązków w pracy i w domu, przepracowanie i nieumiejętność wypoczywania już po wyjściu z pracy.
Jak radzić sobie z zespołem przewlekłego zmęczenia? Po pierwsze upewnijmy się, że przyczyną pogorszenia nastroju nie jest choroba na przykład anemia. Potem należy znaleźć w trakcie dnia czas na ćwiczenia oddechowe i wzmożoną aktywność fizyczną. Dzień zacznijmy od zimnego prysznicu, alkohol i papierosy zastąpmy zaś warzywami i owocami. Najważniejsze jest jednak wygospodarowanie czasu dla siebie, tak aby nasz dzień nie ograniczał się do pracy.

http://www.witalnamama.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here