Często zadajemy sobie pytanie: Kiedy dziecko połknie przedmiot – co powinnaś zrobić? To jest bardzo trudna sytuacja kiedy widzimy jak nasze dziecko połyka coś niepożądanego. Co robić w takiej sytuacji? Jak się zachować? Te wszystkie pytania są trudne zważywszy, że podczas takiej sytuacji towarzyszy nam lęk, niepewność i wiele negatywnych odczuć. Boimy się o dziecko i często nie potrafimy trzeźwo i zimną krwią spojrzeć na zdarzenie. Wszystko zależy też od tego jaki przedmiot połknie dziecko. Oczywiście każdy taki wypadek powinniśmy traktować bardzo poważnie, jednakże są mniej i bardziej zagrażające zdrowiu.
Podczas sprawowania opieki nad dzieckiem powinniśmy zachować szczególną uwagę, ponieważ dzieci są bardzo ciekawe świata. Małe dzieci często wkładają sobie różne przedmioty do buzi i musimy być bardzo ostrożni. W wypadku gdy dziecko połknie powinniśmy się przede wszystkim dowiedzieć co to było. Najbardziej niebezpieczne są baterie, monety, igły i inne ostre rzeczy. W takich przypadkach konieczna jest interwencja lekarzy. Natomiast jeśli chodzi o mniej inwazyjne rzeczy wówczas dziecko samo może sobie poradzić wraz z wydaleniem przedmiotu z organizmu.
Kiedy nasze dziecko połknie jakiś przedmiot, przede wszystkim powinniśmy zachować zimną krew. Nie możemy wpaść w panikę, ponieważ wtedy na pewno nie będziemy w stanie pomóc swojemu dziecku.
Podczas udzielania pierwszej pomocy musimy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Po pierwsze sprawdzamy czy dziecko rzeczywiście połknęło przedmiot, jeżeli nie, próbujemy je ostrożnie wyciągnąć z ust.Może zdarzyć się tak, że przedmiot utkwił iw gardle dziecka- wtedy kierujemy ciało dziecka w dół i uderzamy dziecko między łopatki tworząc z dłoni łódkę. I w ten właśnie sposób uderzamy kilka razy dziecko. Jeżeli przedmiot nie wypadnie powtarzamy czynność. Kontrolujemy jednocześnie czynności życiowe dziecka i sprawdzamy czy oddycha. W przypadku gdy dziecko przestaje oddychać zaczynamy resuscytację. Jeżeli to jest niemowlę do resuscytacji używamy dwóch palców, jeżeli to dziecko w wieku do ok. 5-6 lat jednej ręki, natomiast jeśli jest starsze dwóch rąk.

http://www.bikeaction.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here