Gondola dla maluszka – jak dobrze wybrać pierwszy wózek?

0
1555

Wózek 2w1 czy 3w1? Używany czy nowy? Opony z bieżnikiem czy bez? Czy warto badać szczegółowo specyfikację amortyzatorów wózka, czy koła powinny być pompowane, czy raczej piankowe? 

Młodzi rodzice najchętniej kupują nowe wózki – stelaż, gondolę, spacerówkę i pierwszy fotelik. To dobre rozwiązanie, bo posłuży mniej więcej do drugiego roku życia, jedynie fotelik samochodowy będzie trzeba wcześniej wymienić. Są jednak rodzice, którzy na początek decydują się wyłącznie na zakup gondoli. Jak wybrać gondolę, która będzie dla maluszka wygodna, a jednocześnie kompaktowa i praktyczna w użyciu dla rodzica?

Gondola najprzyjemniejsza dla dziecka

Wybór gondoli jest tak ważny z punktu widzenia rozwoju dziecka, ponieważ to w gondoli właśnie maluch spędza długie godziny. Początkowo podczas spacerów wyłącznie śpi, dlatego jakość materaca w gondoli jest niezwykle istotna. Materac w gondoli zwykle nie bywa bardzo wysoki, dlatego konieczne jest zastosowanie materiałów, które zapewnią mu sztywność oraz odpowiednio odseparują ciało dziecka od dna gondoli. Niewłaściwe dla kształtującego się kręgosłupa malucha są zwłaszcza bardzo miękkie materace, które szybko odkształcają się nawet pod wpływem lekkiego w pierwszych miesiącach życia ciała maluszka. W przypadku gondoli używanej, niemal zawsze będzie trzeba kupić nowy materacyk. 

Wózek głęboki do zadań specjalnych 

Wózki głębokie zawsze posiadają daszek, który będzie chronił malucha przed słońcem i deszczem lub śniegiem. Podczas zakupów niewielu rodziców zwraca jednak wystarczającą uwagę na jego zasięg. Zdarza się tak, że daszek przykrywa gondolę w połowie długości, co oznacza, że połowa ciała maluszka narażona będzie na działanie czynników zewnętrznych. Warto więc zadbać, by wybrana gondola miała poza zadaszeniem na stelażu także mały elastyczny daszek, którym dodatkowo będzie można zasłonić wnętrze gondoli np. podczas słonecznego dnia.

Praktycznym rozwiązaniem w przypadku wózków głębokich jest też opcja wpięcia gondoli na stelażu w dwóch kierunkach. Ta opcja przyda się w momencie, kiedy maluch podczas spacerów zacznie obracać się na brzuszek lub podnosić głowę, chcąc zbadać co dzieje się wokół niego. Wówczas bardzo pożytecznym rozwiązaniem będzie też możliwość odpięcia budki z obu stron, tak by w środkowej części gondoli zrolować ją na kształt ucha.

Stelaż i kółka w głębokim wózku 

Stelaże w niemal wszystkich nowych wózkach są wykonane tak, by łączyć trwałość z lekkością. Niezależnie od tego, czy malowanie jest matowe, czy błyszczące, powinno być odporne na odpryski, bo uderzeń wózka w drzwi, klapę samochodu, czy balustradę na klatce schodowej niemal nie da się uniknąć. Ważnym elementem stelaża, zwłaszcza dla rodziców, którzy będą z wózkiem dużo i daleko spacerować będzie pojemny, najlepiej wodoodporny kosz, w którym zmieszczą się wszystkie niezbędne dziecięce akcesoria. Kółka wózka głębokiego powinno się dobierać pod najczęstsze powierzchnie użytkowania. Jeśli nie zamierzamy spacerować szczególnie po lesie czy w innym trudnym terenie, nie będziemy potrzebować na co dzień dmuchanych kół z dużym bieżnikiem. Jeśli jest taka opcja, najlepiej zdecydować się na wózki, które w zestawie posiadają dwa komplety kół, jedne na jazdę w terenie, drugie typowo miejskie.

By dobrze wybrać pierwszy wózek dla maluszka, warto najpierw spisać sobie listę elementów, które wózek powinien mieć. Znacznie łatwiej wówczas odrzucać te pozycje, które zupełnie nie pasują do naszych oczekiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here