Grypa jelitowa - Objawy

Grypa żołądkowa, tzw. jelitówka, to dolegliwość epidemiczna, połączona z zainfekowaniem przewodu pokarmowego obejmującym żołądek oraz jelita. Zakazić się można zwłaszcza drogą pokarmową, lecz także kropelkową.

Grypę żołądkową można złapać przede wszystkim od osoby cierpiącej, w związku z tymże określone jest skrupulatne oczyszczanie dłoni, warzyw oraz owoców i omijanie, o ile to możliwe, ogromnych zagęszczeń dzieci. Na grypę żołądkową szczególnie narażone są malutkie dzieci, u jakich symptomy mają najpoważniejszy przebieg.

Grypa żołądkowa – symptomy
W grypie żołądkowej symptomy „oczekują” ok. 2 dni od czasu zakażenia (czas bezobjawowy określamy czasem inkubacji). Po tymże okresie pojawiają się symptomy grypy żołądkowej. W okresie grypy żołądkowej symptomy specyficzne to przede wszystkim rzadka laksacja. W grypie jelitowej symptom tenże jest niezwykle uciążliwy, mimo tego, iż laksacja nie jest zazwyczaj za duża, czasem to jedynie 2-4 cienkie stolce na dzień).

W parze z biegunką w grypie jelitowej symptomem są nudności z torsjami bądź bez. Owe dwa symptomy grypy jelitowej powodują, iż w związku z grypą żołądkową można się niezwykle łatwo odwodnić. W okresie grypy żołądkowej symptomem są także uciążliwe kurcze żołądka, jakie efektywnie odstraszają od jedzenia oraz picia. Odwodnieniu służy w okresie grypy jelitowej ostatni symptom, więc stan podgorączkowy.

Leczenie grypy żołądkowej

Wirusowe zarażenie przewodu pokarmowego nie jest leczone przyczynowo. Najistotniejsze w okresie trwania dolegliwości jest nawadnianie organizmu. Dziecku podajemy wodę niewielkimi porcjami oraz niezwykle często. Prócz owego polecane są napoje elektrolitowe, korygujące deficyty elektrolitów połączone z traceniem wody. Spożywać można jedynie delikatne kleiki. Poszczególni polecają też używanie probiotyków.

W okresie trwania choroby pokarmowej należy zwłaszcza uważać na higienę osobistą oraz działać tak, żeby się nie zakazić. Środki ochronne to skrupulatne czyszczenie dłoni po każdej wizycie w toalecie, czyszczenie łazienki po jakimkolwiek skorzystaniu z niej. Gdy zachorowało dziecko, należy jak najbardziej zmniejszyć kontakt pozostałych członków rodziny z jego pieluszkami. Pieluszkę zdejmujemy, pakujemy w folię oraz jak najszybciej usuwamy.

Grypa żołądkowa (jelitówka) – kto jest szczególnie narażony?

Osoby, jakie są zwłaszcza narażone na pojawienie się choroby jelitowo-żołądkowej są niewielkie dzieci – ich system immunologiczny nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, żeby walczyć z drobnoustrojami w ogromnym gronie ludzi. Identycznie jest w wypadku osób starszych – ich wytrzymałość z wiekiem jest mniejsza. W grupie zagrożenia są też osoby, jakie niejednokrotnie podróżują do krajów z ciepłym klimatem, pracujące w ogromnym skupisku ludzi np. pielęgniarki i owe, jakie chorują na długotrwałe zaburzenia systemu odpornościowego.

Grypa żołądkowa w ciąży

Jelitówka w ciąży może być poważna. Zintensyfikowane nudności bądź laksacja są wskazaniem do przyjęcia na izbie przyjęć w szpitalu. Odwodnienie wywołane biegunką oraz wymiotami może być niebezpieczne nie jedynie dla mamy, lecz też dla nienarodzonego dziecka.

Grypa jelitowa – co jeść?

Co jeść przy grypie jelitowej? Przede wszystkim lekkie potrawy, jakie nie obciążą ponadto układu pokarmowego. Pierwszego dnia dolegliwości najlepiej jest się przegłodzić. W następnych dwóch dniach jedzmy w niewielkich ilościach kaszki oraz kleiki ryżowe, sucharki oraz kisiel.

Po ustaniu nudności oraz biegunki wprowadźmy przyrządzony ryż oraz delikatne zupy o niewielkiej ilości tłuszczu. Doskonałe będą też przygotowane kartofle oraz marchewka. Pod koniec dolegliwości można rozpocząć jeść jabłka oraz banany.

Powikłania grypy żołądkowej

Najpowszechniejszym powikłaniem dolegliwości jest odwodnienie. Jest to okres, w jakim w organizmie znajduje się za mało wody oraz substancji mineralnych potrzebnych do jego właściwego funkcjonowania. Kiedy np. brakuje magnezu oraz potasu może dojść do schorzeń w pracy serca, włącznie z jej zatrzymaniem.

Nieleczone odwodnienie stanowi niebezpieczeństwo życia, zwłaszcza u niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych. Doprowadza do straty sił, ospałości, wyczerpania organizmu, straty przytomności, i chociażby, wraz z postępowaniem odwodnienia, do zniszczenia organów wewnętrznych oraz śmierci.

Źródło: http://lubmed.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here