Jak wybrać komputer dla seniora?

Osoby, których młodość przypadła na okres znaczącą poprzedzający epokę komputeryzacji coraz chętniej korzystają z korzyści oferowanych przez nowoczesne technologie. Ponieważ jednak w przeciwieństwie do osób młodszych świat komputerów nie jest ich naturalnym środowiskiem, to przed dokonaniem zakupu warto porównać kilka możliwości i rozważyć ich wady oraz zalety.

Zgodnie z potrzebami

Z dużą dozą pewności można założyć, że dla seniorów priorytetem nie będzie rywalizacja w najnowszych grach, montaż filmów, ani zaawansowana obróbka grafiki. Najpowszechniejsze formy wykorzystania komputerów przez osoby starsze sprowadzają się do przeglądania portali informacyjnych oraz utrzymywania kontaktów z rodziną i znajomymi. Niezbędny będzie więc dostęp do internetu, niekoniecznie najszybszy, ale za to stabilny i możliwie bezobsługowy. Kamerka internetowa wraz z mikrofonem umożliwią korzystanie z popularnych komunikatorów, a taka forma kontaktu skutecznie przybliża rozmówców niezależnie od dzielącej ich odległości.

Warto poświęcić chwilę na dobór i odpowiednią konfigurację oprogramowania. Obsługa powinna być jak najprostsza, a dostęp do poszczególnych funkcji intuicyjny. W tym celu można dodać adresy najczęściej odwiedzanych witryn internetowych do zakładek przeglądarki, dzięki czemu ich uruchomienie ograniczy się do jednego kliknięcia. Obsługę emaili zapewni program pocztowy – takie rozwiązanie będzie zapewne wygodniejsze od korzystania z interfejsu webowego. Przydatny okaże się również program ułatwiający katalogowanie i przeglądanie zdjęć. Co istotne, wszystkie niezbędne aplikacje dostępne są w wersjach bezpłatnych.

Komputer stacjonarny czy laptop?

Obydwa te rozwiązania mają swoje zalety, jak i wady. Niewątpliwym atutem laptopów jest ich mobilność i możliwość pracy bez stałego podłączenia do sieci elektrycznej. W połączeniu z niewielkimi rozmiarami umożliwia to oszczędność przestrzeni, jak i pracę w niemal każdym, dowolnie wybranym miejscu. Niestety kompaktowe wymiary oznaczają też mniejszy rozmiar ekranu, a to może stanowić poważne utrudnienie. Nie każdemu przypadnie też do gustu charakter laptopowej klawiatury. Tych wad pozbawiony jest komputer stacjonarny. Umożliwia on podłączenie dowolnie dużego monitora, a zewnętrzne głośniki gwarantują większą głośność. Idealnym rozwiązaniem jest umożliwienie przyszłemu użytkownikowi choćby krótkiego przetestowania obu tych rozwiązań.

Niezależnie od wybranej opcji pozostaje wybór konfiguracji i formy zakupu. Jeżeli użytkowanie będzie mieściło się w omówionych na wstępie ramach, to nie ma sensu porywanie się na zakup najnowszych modeli. Zamiast super wydajnych procesorów i kart graficznych warto zadbać o odpowiednią ilość pamięci operacyjnej i pojemny dysk twardy. Doskonałą alternatywę stanowią komputery używane. Zakup sprzętu poleasingowego pozwoli zaspokoić wszystkie potrzeby, a oferowana przez rzetelne firmy gwarancja zapewni spokój użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here