Jak zimą zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie w domu – oczyszczacz powietrza i czujniki; gazu, dymu i czadu

0
973

Zimą spędzamy w domu najwięcej czasu. Nieliczni z nas, przez krótki okres ferii wyjeżdżają na narty i mają okazję oddychać świeżym, górskim powietrzem. Postępująca urbanizacja powoduje, że coraz więcej ludzi mieszka w miastach, a tam niestety stan powietrza jest wątpliwej jakości. Występuje trujący smog. Zanieczyszczenia od samochodów, które w tym okresie, są częściej wybierane jako środek transportu niż rowery, ze względu na warunki pogodowe. Gęsta zabudowa i brak wiatru nie sprzyjają rozchodzeniu się szkodliwych dla zdrowia pyłów w powietrzu. Do tego wciąż w wielu miastach pali się węglem w piecu. Co rusz słyszymy o tragedii zatrucia czadem. Zdarza się także zaprószenie ognia od niedopałka papierosa.

Chociaż nie mamy wpływu na wszystko, co nas otacza, we własnym domu możemy zwiększyć kontrolę i bezpieczeństwo naszej rodziny. Do tego celu został stworzony szereg urządzeń mających nas ostrzec, uchronić przed tragedią oraz – dbać o nasze zdrowie na co dzień. Warto sie im przyjrzeć i rozważyć ich posiadanie!

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczanie powietrza w okresie jesienno-zimowym jest szczególnie ważne. Szkodliwe pyły w pierwszej kolejności niszczą układ oddechowy. Następnie przez pęcherzyki płucne przedostają sie do krwiobiegu i innych narządów. W urządzeniach służących poprawianiu jakości powietrza w domu najczęściej stosuje się filtr węglowy oraz lampę UV. Oczyszczacze powietrza eliminują wirusy, grzyby oraz szkodliwe pyły zawieszone. Wiele z nich posiada dodatkową funkcję nawilżacza powietrza, co również ma wiele zalet (niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach powoduje podrażniania gardła, nosa i oczu, a także skóry).

Czujniki czadu, dymu i gazu

Przy zakupie czujników musimy zwrócić uwagę na to, czy produkt jest certyfikowany. W porównaniu do roli, jaką pełnią czujniki czadu, gazu i dymu, ich cena za możliwość uratowania życia nie jest wysoka. Ceny za urządzenie wahają sie od 45 do 150 zł. Czujniki sygnalizują niebezpieczeństwo zatrucia alarmem dźwiękowym i świetlnym.

  • Czujniki wykrywające gaz: ziemny (LNG, metan) oraz gaz propan-butan (LPG). Urządzenie podniesie alarm, gdy wykryje gaz w pomieszczeniu. Ten czujnik polecany szczególnie osobom, które korzystają z kuchenek gazowych lub używają butli z gazem propan-butan na działkach. Ulatniający się gaz ziemny jest śmiertelnie niebezpieczny.
  • Czujniki wykrywające czad (tlenek węgla) powinny być absolutnie w każdym mieszkaniu, które ogrzewane jest przez piec. Niedrożność komina może powodować ciężkie zatrucie i śmierć osób przebywających w takich pomieszczeniach. Nazywany też „cichym zabójcą” tlenek węgla nie ma wyczuwalnego przez człowieka zapachu. Pierwszymi objawami zatrucia sa bóle głowy, nudności i wymioty, które łatwo pomylić z chorobą.
  • Czujniki dymu sygnalizują obecność dymu, powstającego w wyniku spalania, którego przyczyną może być pożar. Szczególnie gdy śpimy, alarm może uchronić przed zbyt późną reakcją na pożar. Czujnik dymu powinien znajdować się w każdym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here