Koszulki polo i disco polo

Czy koszulki polo i disco polo coś łączy? Nie! Muzyka disco polo narodziła się w latach 80. dwudziestego wieku, a model słynnej koszulki polo powstał w 1926 roku. Wymyślił ją francuski tenisista Rene Lacoste. Przyjrzyjmy się bliżej historii polówek i sprawdźmy, jak i z czym nosić te koszulki!

Historia koszulek polo

Jak już wspomnieliśmy, legendarną koszulkę polo stworzył Rene Lacoste. Jak do tego doszło? Rene Lacoste zajął się sportem z zalecenia lekarzy, który martwili się jego słabym stanem zdrowia. Zaczął grać w tenisa i robił to bardzo dobrze! Udało mu się m.in. dwa razy wygrać Wimbledon. W 1926 roku na turnieju US Open wyszedł na kort w koszulce własnego projektu: z krótkim rękawem i kołnierzykiem. Koszulka była wykonana z bawełny i miała pod szyją zapięcie na guziki. W tamtych czasach ubranie wywołało duże zamieszanie, ponieważ tenisiści nosili bawełniane koszule długim rękawem.

Pomysł jednak szybko się przyjął. Rene Lacoste poszedł za ciosem i wraz ze wspólnikiem założyli firmę, która produkowała stroje dla tenisistów. Jej symbolem jest krokodyl. Dlaczego? Tak w 1927 roku Rene nazwali amerykańscy dziennikarze. Odnieśli się do teczki ze skóry aligatora, którą nosił przy sobie. Wtedy też Lacoste poprosił przyjaciela o narysowanie projektu krokodyla, którego następnie haftowano na jego koszulkach. 

Do początku lat 50. polówki miały wyłącznie biały kolor. Dopiero później wprowadzono inne kolory koszulek. Z biegiem czasu koszulki polo męskie wyszły poza korty tenisowe i stały się elementem codziennych stylizacji. Dzisiaj firma Lacoste jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na całym świecie.

Charakterystyka koszulek polo

Klasyczne koszulki polo są produkowane ze specjalnego rodzaju bawełnianej dzianiny typu pika. Jest to dwustronna tkanina o charakterystycznej fakturze tworzącej wypukłe prążki. Z zewnątrz jest szorstka, a od strony wewnętrznej – miękka i bardzo przyjemna w dotyku. Dzianinę typu pika uznaje się za trwalszą i bardziej ekskluzywną od zwykłej bawełny. Jest mało podatna na rozciąganie i nie trzeba jej prasować. 

Koszulki polo produkuje się też z tradycyjnej, 100-procentowej bawełny lub bawełny z niewielką domieszką elastanu. Świetnie sprawdzają się w casualowych, letnich stylizacjach.

Kołnierzyk koszulek polo jest sztywniejszy dzięki zastosowaniu innej dzianiny, gwarantującej jego właściwe układanie po rozpięciu guzika/guzików. Pierwszy model koszulki polo miał dwa guziki. Dzisiaj często spotykamy się również z polówkami z zapięciem na trzy guziki, co również wygląda dobrze. Cztery guziki lub wstawiony zamiast w nich suwak nie prezentują się już korzystnie.

Jak i z czym nosić koszulki polo?

Koszulki polo można nosić solo lub w zestawieniu z innymi elementami garderoby, np. z marynarką. To bardzo modne połączenie, które sprawdza się w casualowych stylizacjach. Jeżeli koszulka jest wzorzysta, marynarka powinna być gładka i na odwrót.

Koszulkę polo należy wkładać do spodni, czy lepiej jest nosić ją na spodniach? Decyzja należy do nas, obie wersje są poprawne. Jedynie łącząc polówkę z marynarką, warto włożyć ją do spodni. Tak prezentuje się bardziej elegancko. Uważajmy jednak, aby koszulka nie była zbyt szeroka. Luźniejsze modele możemy zakładać do szortów. Z jakimi jeszcze modelami spodni męskich można zestawiać polo?

Jedną z najbardziej popularnych propozycji jest połączenie koszulki polo z chinosami. Chinosy, podobnie jak polo, występują w szerokiej palecie barw. Polówka będzie też pasować do jeansów. To dobry zestaw na weekendowe wyjścia ze znajomymi. Polo jest mniej eleganckie niż koszula, ale zdecydowanie bardziej stylowe niż zwykły t-shirt!

Jeśli chodzi o wybór koloru koszulek polo, jest on praktycznie nieograniczony. Możemy mieć w szafie polówkę w każdym kolorze i tworzyć dowolne stylizacje, w zależności od naszych preferencji i okoliczności. Najbardziej klasycznym kolorem jest oczywiście biel, ale interesujący efekt zapewnią również  pastelowe i neonowe odcienie. Te ostatnie sprawdzą się szczególnie latem, np. na wycieczki lub niezobowiązujące spotkania w ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here