mechanik samochodowy

Zarówno rynek jak i charakter pracy ulegają zmianom. Dzięki postępu oraz nowym technologiom praca nie musi być tak ciężka oraz wyczerpująca Jak kilkanaście lat temu, a jednocześnie nadal jest wydajna. Bardzo podobna sytuacja tyczy się mechaników samochodowych kropkach nie musimy już być z czarnymi od smoły rękami, lecz posługiwać się urządzeniami, które nieco nas wyręczają. Cały czas jednak jest to profesja która wymaga od nas krzepy i niesie za sobą kilka zagrożeń oraz chorób zawodowych.

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/mechanik-samochodowy-zagrozenia-i-choroby-zawodowe/

Choroby zawodowe w pracy mechanika samochodowego

Definicja to opisana jest w kodeksie pracy oraz oznacza typ schorzeń, które występują przez bezpośrednie następstwa wykonywania typowych prac zawodowych. Praca mechanika obciąża między innymi układ ruchu, układ oddechowy, słuch oraz wzrok. 

Zagrożenia wywołane czynnikami fizycznymi

Mechanik samochodowy pomimo dużych ułatwień związanych z postępem techniczny nadal musi borykać się ze sporym obciążeniem fizycznym. Jego pracy codziennością jest dźwiganie ciężkich komponentów naprężenie przy tym mięśni oraz stawów. Dodatkowo dochodzą również monotypowe ruchy takie jak przekręcanie śrubka wszystkie te czynniki objawiają i bolesne skutki w imieniu oka. Mikrourazy, a także przeciążenia z czasem kumulują się oraz mogą prowadzić do chorób kręgosłupa, utraty wytrzymałości tkanek, upośledzenia czynności ruchowych oraz wielu innych ciężkich schorzeń. Częste kichanie niekorzystnie wpływa również na układ krwionośny, ponieważ powoduje zakrzepy oraz ułatwia powstawanie miażdżycy. 

Zagrożenia chemiczne oraz biologiczne

Tej pracy używa szkodliwe dla zdrowia środków. W ich składach często występują metale ciężkie. Tlenki azotu oraz inne substancje mogą podrażnić śluzówki dróg oddechowych. Praca taka jak demontaż starej klocków hamulcowych może powodować wytwarzanie się płynu azbestowego przedmiot który może prowadzić nawet do powstania nowotworu. 

Mechanik samochodowy  – inne choroby zawodowe

  • Choroby skóry – poprzez ciągły kontakt z chemikaliami może powodować zapalenia i niegojące się rany. Do tego dochodzi także ryzyko wystąpienia alergii, wyprysków oraz przebarwień.
  • Astma zawodowa – chemikalia są to świetne alergeny, a te narażają układ odpornościowy na przeciążenie. Te, które atakują układ oddechowy, mogą z czasem wywołać astmę. Schorzenie te bardzo często dotyka lakierników, którzy mają ciągły kontakt z substancjami chemicznymi. 
  • Pylica płuc – spowodowana jest przez wszechobecnymi pył przemysłowy, który unosi się w warsztatach samochodowych.

Zobacz też: http://www.rebeliakultury.pl/zagrozenia-zawodowe-piekarza-czego-unikac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here