Przerost piersi zwany gigantomastią to dosyć poważny problem, z którym w dzisiejszych czasach zmaga się dosyć duża liczba kobiet. Zbyt duże piersi, które są dosyć ciężkie i obwisłe wpływają bardzo niekorzystnie na postawę i mogą wywoływać bardzo poważne bóle kręgosłupa. Z tego też względu zmniejszanie piersi to zabieg idealny dla wszystkich tych pań, które nie radzą sobie z ciężarem i wielkością swojego biustu. Na czym jednak polega zabieg zmniejszania piersi?

Konsultacja lekarska i badania

Przed zabiegiem zmniejszania piersi każda pacjentka musi umówić się na wizytę konsultacyjną, aby lekarz mógł dokładnie zaplanować całą operację. Niezwykle ważne jest również to, aby wykonać wszystkie niezbędne badania, które dadzą odpowiedź na to, czy taki zabieg będzie w ogóle możliwy do przeprowadzenia. Wśród najważniejszych badań, jakie należy wykonać, można wymienić przede wszystkim USG piersi lub mammografia w przypadku kobiet powyżej 40 roku życia, EKG, RTG klatki piersiowej, a także badanie krwi. Jeśli wszystkie badania dadzą pozytywny wynik, można rozpocząć przygotowania do zabiegu zmniejszania piersi.

Przygotowanie do zabiegu

Zmniejszanie piersi to dosyć poważny zabieg, do którego należy przygotować się w odpowiedni sposób. Na kilka dni lub tygodni lekarz może zalecić przyjmowanie leków, dzięki którym podczas zabiegu, a także po nim nie powinny pojawić się żadne powikłania. Niezwykle ważne jest również to, aby zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ znajdująca się w nich nikotyna utrudnia proces gojenia się ran. 14 dni przed planowaną operacją nie należy przyjmować aspiryny, a także innych leków, które wpływają na krzepliwość krwi.

Jak wygląda zabieg zmniejszania piersi?

Podczas zmniejszania piersi chirurg wykonuje cięcie na skórze w obrębie piersi, dzięki czemu możliwe będzie usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej. Operacja zmniejszania piersi wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego i to niezależnie od tego, jaka technika operacyjna zostanie zastosowana. Sama operacja trwa zazwyczaj około 3 godzin a w sytuacji, gdy pacjentka ma bardzo duże piersi konieczne może się okazać przeprowadzenie amputacyjnej redukcji piersi. Na czym jednak ona polega? Na odcięciu skóry wraz z gruczołem piersiowym, a także przeszczepieniu w inne miejsce brodawki sutkowej wraz z otoczką. Po przeprowadzonym zabiegu każda pacjentka musi przez okres od 6 do 12 tygodni nosić specjalny biustonosz, aby efekty operacji były jak najlepsze.

Ryzyko i powikłania związane z operacją

Zmniejszanie piersi to dosyć poważna operacja, dlatego też każda kobieta, która decyduje się na taką operację, powinna liczyć się z ryzykiem oraz ewentualnymi powikłaniami. Wśród tych głównych można wymienić przede wszystkim martwicę skóry, krwiaki, czy też wydłużony proces gojenia się ran.

Okres rekonwalescencji

Jak zostało wspomniane powyżej, po operacji zmniejszania piersi niezwykle ważne jest to, aby przez okres kilku tygodni po operacji nosić specjalny biustonosz (do kupienia w sklepach medycznych). Po operacji nie jest wskazane uprawianie aktywności fizycznej, dźwiganie ciężkich przedmiotów, a także wykonywanie niektórych prac domowych (np. wieszanie firan). Należy również pamiętać o tym, aby nie wystawiać ciała na działanie promieni słonecznych, a także nie korzystać z basenu i sauny. Aby efekty zabiegu były jak najlepsze, należy masować delikatnie piersi przy pomocy specjalnych maści oraz kremów przepisanych przez lekarza. Pomiędzy 10 a 14 dniem od operacji należy pamiętać o tym, aby ściągnąć szwy.

Czy są jakieś przeciwwskazania do operacji?

Operacja zmniejszania piersi daje bardzo dobre efekty w przypadku kobiet, które zmagają się z problemem zbyt dużych piersi, jednak nie zawsze jej przeprowadzenie jest możliwe. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić przede wszystkim okres ciąży i karmienia piersią, nadwrażliwość na leki (znieczulenie) stosowane podczas operacji, a także zaburzenia krzepliwości krwi.

Artykuł powstał we współpracy z chirurgiem plastycznym Dr Raczkowska z Krakowa.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here