Nowoczesne metody leczenia chorób oczu

Postęp medycyny sprawia, że dostępnych jest coraz więcej nowoczesnych metod diagnostycznych oraz leczniczych. Nowatorskie sposoby leczenie starych chorób pozwalają przywrócić wielu chorym zdrowie oraz poprawić ich komfort życia. Dużo do zaoferowania ma szczególnie nowoczesna okulistyka – również w naszym kraju możemy liczyć na skuteczne metody leczenia oczu, które powoli stają się dostępne w zasięgu ręki niemal każdego pacjenta. Oto kilka przykładów.

Choroby takie jak jaska, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej czy różnego rodzaju wady wzroku potrafią znacząco obniżać komfort życia, a niekiedy prowadzą również do całkowitej utraty wzroku. Na szczęście każdego roku dostępnych jest coraz więcej sposobów, aby temu zaradzić, są to między innymi:

  • Laserowa korekcja wzroku – to skuteczna metoda, aby pożegnać się z codziennym noszeniem okularów i soczewek. Stosowana jest przy schorzeniach takich jak astygmatyzm, dalekowzroczność oraz krótkowzroczność. Umożliwia ona usunięcie tych wad wzroku oraz przywrócenie zdolności naturalnego, ostrego widzenia. Sam zabieg trwa zaledwie kilka minut oraz jest w pełni bezbolesny. Za pomocą laserowej korekcji wzroku można leczyć nawet duże wady. Zabieg jest bezpieczny i niemal nie występują po nim efekty uboczne, nie może jednak być wykonany w niektórych przypadkach. Przeciwskazaniem jest wiek poniżej 18-19 lat, ciąża oraz niestabilna wada wzroku.
  • Witrektomia – to kolejna nowatorska metoda, która pozwala na skuteczne leczenie schorzeń siatkówki oka i ciała szklistego. To mikrochirurgiczny zabieg ratujący wzrok, który staje się coraz popularniejszy również w naszym kraju. Jego celem jest stabilizacja prawidłowego funkcjonowania siatkówki. Zabieg przeprowadzany jest w tylnej części oka i stosuje się go w dolegliwościach takich jak urazy gałki ocznej, odwarstwienie siatkówki, krwotoki pod siatkówką, jaskra neowaskularna, obecność ciała obcego w oku czy niedrożność naczyń siatkówki.
  • Fakoemulsyfikacja – to nowatorska metoda usuwania zaćmy, która jest jedną z najpopularniejszych chorób wzroku u osób starszych. Zabieg polega na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, a następnie niejako „odessaniu’ jej na zewnątrz. W jej miejsce wszczepia się natomiast sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Podczas całego procesu używany jest nowatorski aparat, wyposażony w systemy kontrolujące ciśnienie wewnątrzgałkowe – zdejmuje to z chirurga konieczność ręcznego ustawiania tych parametrów, co sprawia, że zabieg przebiega sprawniej oraz jest bezpieczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here