Zmiany we współczesnym świecie mogą napawać optymizmem. Prośrodowiskowy styl życia dotyczy już nie tylko krajów zachodniej Europy, ale również Polski – zaczynamy sięgać po biożywność, świadomie wybierać naturalne kosmetyki i segregować odpady. Ekologia wkro-czyła również do świata mody – najwięksi projektanci tworzą kreacje z surowców wtórnych, a prawdziwym hitem ostatnich sezonów stało się drewno.

Wyroby z drewna a ekologia

Wykorzystywanie drewna w jakiejkolwiek działalności – czy to przemysłowej, czy rzemieślniczej – kojarzy się z raczej z niszczeniem aniżeli z ochroną środowiska naturalnego. Faktem jest jednak, że jeśli drzewa pochodzą z ekologicznej hodowli, ich wycinka nie zubaża zieleni, bo w miejsce jednego okazu sadzi się dwa kolejne. W ten sposób powstają cenne surowce odnawialne, dzięki którym działalność człowieka nie wpływa negatywnie na stan środowiska.

Torebki, okulary, zegarki – drewno w modzie

Drewno służyło niegdyś do produkcji obuwia, walizek oraz eleganckich, rzeźbionych lasek i parasoli. Dziś zakres jego wykorzystania w branży odzieżowej jest znacznie szerszy. Kreatorzy mody prezentują niezwykłe projekty drewnianych torebek i ubrań ozdobionych wzorami przypominającymi słoje bądź fakturę kory, a coraz więcej rodzimych firm podejmuje się produkcji unikalnych okularów, muszek, pokrowców na komórki i zegarków z drewna. Noszenie takich gadżetów jest znakiem solidarności z ugrupowaniami ekologicznymi i wyrazem dbałości o środowisko, lecz nie tylko to decyduje o ich wzrastającej popularności.

Wyroby z drewna pachną lasem, są lekkie i nie uczulają, a kosztują znacznie mniej niż dodatki ze skóry czy metali szlachetnych. Mają w sobie naturalne piękno – na każdym kawałku drewna da się zauważyć inny układ słoi. Drewniane ozdoby pasują zwłaszcza tym, którzy dobrze czują się w stylach boho, grunge, rustykalnym, etnicznym i vintage, te zaś obecnie zdecydowanie przodują w modzie.

Biżuteria drewniana – rzemiosło artystyczne najwyżej próby

Największe triumfy drewno święci w jubilerstwie – sięga po nie coraz więcej projektantów biżuterii z prestiżowych salonów. Ozdoby drewniane to już nie tylko koraliki nawleczone na żyłkę, lecz okazałe naszyjniki, bransoletki, a nawet pierścionki, do wyrobu których wykorzystuje się również srebro, złoto, pallad, tytan i platynę oraz kamienie szlachetne. W tej gałęzi wytwórstwa za najcenniejsze uchodzą drzewa określane mianem „żelaznych” – niezwykle wytrzymałe (i przez to trudne w obróbce), lecz nabierające wspaniałego wyglądu po wypolerowaniu. Zalicza się do nich szczególnie drzewa egzotyczne, które uprawiane są zarówno w tropikach, jak i w plantacjach na terenie Polski.

Wśród biżuterii drewnianej szczególne miejsce zajmują obrączki – to nowość w modzie ślubnej, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Krążki inkrustowane drewnem i oprawione w metale szlachetne jako jeden z pierwszych polskich jubilerów zaczął wytwarzać Andrzej Bielak. Jego niekonwencjonalne dzieła sztuki złotniczej (http://www.inneobraczki.pl/obraczki-slubne/drewno/) zasłynęły zarówno w kraju, jak i za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here