oksytocyna

Oksytocyna jest hormonem, jaki jest produkowany przez każdy organizm. Potocznie decyduje się ją hormonem miłości. Jest tworzona przez mózg. Jej zadaniem jest zbliżanie do siebie ludzi oraz budowanie poczucia zaufania. Niejednokrotnie pojawia się ona we wczesnych etapach związku nazywanych stanem zauroczenia oraz zakochania. Również niejednokrotnie używana jest z ciążą oraz porodem, a także budowaniem relacji między świeżo upieczoną mamą, a jej dzieckiem. Oksytocyna wzmaga także potrzebę odczuwania bliskości drugiej osoby oraz wzajemne przywiązanie, prawdomównie więc zwiększa więzi między rodzicami noworodka.

Funkcjonowanie oksytocyny

Hormony wykonywane przez kobiecy organizm składają się z oksytocyną a w ten sposób u pań pojawia się potrzeba odczuwania bliskości drugiej osoby i przywiązanie do niej. U mężczyzn połączenie testosteronu i oksytocyny także przyczynia się do powstawania romantycznej aury. W tym fakcie mechanizmy są jednak niezwykle delikatne i są również wyniki niewłaściwe. Tu pojawia się wyjaśnienie, czemu część mężczyzn po stosunku bardzo łatwo zasypia, składa się to właśnie ze zmieszaniem się testosteronu z oksytocyną. Mężczyźni stoją się tak senni, że iż stanowi im walczyć z tą przypadłością. Ze względu na to, że wydzielana przez mózg oksytocyna zwiększa poczucie przywiązania, związki które opierają się „wyłącznie na seksie” przeradzają się często w małżeństwa czy rodziny. Największy kłopot jest w ilości wydzielanego hormonu przez wszystek z organizmów.

Jakie jest działanie oksytocyny i czym jest ten hormon

Oksytocyna – funkcjonowanie podczas ciąży

Funkcjonowanie oksytocyny składa się szczególnie pomocne podczas zajścia w ciążę. Podczas stosunku hormon pomaga przy transporcie plemników przez liczniejsze skurcze macicy. W taki sposób trafiają one mnóstwo szybciej do części jajowodu – bańki, w jakiej dociera do zapłodnienia komórki jajowej. Hormony w ogromnej liczby wpływają na usposobienie kobiety w ciąży. W pierwszych miesiącach pojawiają się mdłości, mdłości, obawy o to, co będzie bardzo; piersi z kolei wydają się do laktacji. W związku z tym, dostępne jest, że kobieta potrzebuje bliskości partnera i zrozumienia i ku jego rozczarowaniu nie ma ochoty na figle w łóżku. Oksytocyna jest w tym okresie przechowywana w przysadce. W obecnym czasie nie jesteśmy do czynienia z jej eksportem do krwi, bo organizm uważa, że nie jest takiej potrzeby. Stopień hormonu będzie utrzymywał się aż do chwili nastąpienia porodu. Zdarzają się przypadki, że kobiety mają swój pierwszy orgazm właśnie podczas ciąży; zazwyczaj w okresie pomiędzy czwartym, a piątym miesiącem, gdy przemijają nieprzyjemne choroby, a brzuch nie jest także uciążliwego kłopotu. Pewne kobiety obawiają się stosunków w ciąży, ponieważ myślą, iż skurcze orgazmowe mogą stworzyć niebezpieczeństwo dla zdrowia czy bycia dziecka. Nic niezwykle mylnego, seks w tym okresie ciąży jest jak bardzo dozwolony. Dziecko jest kontrolowane przez błony macicy i roztwór owodniowy, a nie należy denerwować się przedwczesnym porodem. Podczas seksu dziecko może czuć tylko delikatne bujanie i poprawę nastroju związaną z dobrym samopoczuciem przyszłej mamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here