profilaktyka otyłości

Otyłość to obecnie bardzo często występująca choroba cywilizacyjna. Doprowadza ona także do innych chorób. Osoby borykające się z otyłością mają poważny problem, aby zrzucić wagę, zwłaszcza gdy masa ciała znacznie przewyższa normę. Za otyłość uważa się stan, gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn, u kobiet wartość wynosi 25%. Otyłość to problem szczególnie krajów wysoko rozwiniętych. Niestety z roku na rok zachorowań jest coraz więcej. Coraz częściej z otyłością zmagają się dzieci i młodzież. Otyłość jest bardzo ciężko wyleczyć, dlatego lepiej nauczyć się jej zapobiegać.

Przyczyny otyłości

Nietrudno się domyślić, że otyłość najczęściej wynika ze spożywania produktów spożywczych w dużych ilościach, produktów o wysokiej zawartości cukru, przetworzonych oraz z nieaktywnego trybu życia. Do przyczyn otyłości można zaliczyć także uwarunkowania genetyczne, ale też choroby endokrynologiczne czy przyjmowanie niektórych leków. Jednak w większości przypadków chorują na nią osoby, wykonujące pracę siedzącą, które w żaden sposób nie dbają o odpowiednie odżywania się.

Otyłość u dzieci

Aby lepiej przyjrzeć się przyczyną otyłości należy obserwować także najmłodsze dzieci.

Udowodnione jest, że dzieci otyłe w okresie niemowlęcym obciążone są ryzykiem otyłości w późniejszym wieku. Jednak te uwarunkowania nie występują w 100% przypadków, a wszystko zależy od rodziców. Nie należy karmić dziecka na siłę, ani wciskać zupek czy mleka do ostatniej kropelki. Nie należy również podawać słodyczy w bardzo młodym wieku. Należy mieć na uwadze, że otyłość u maluchów jest równie groźna co dla dorosłych. Coraz więcej słyszy się o miażdżycy u najmłodszych. Dlatego też „tłuściutkie” dziecko wcale nie oznacza dziecka zdrowego i dobrze odżywionego.

przyczyny otyłości jak jej zapobiegać

Jak zapobiegać otyłości?

Aby skutecznie przeciwdziałać otyłości, należy uwzględnić w codziennym funkcjonowaniu dwie najważniejsze kwestie. Są nimi zdrowe nawyki żywieniowe oraz regularna aktywność fizyczna. Dieta bezwzględnie musi być bogata w warzywa i owoce. Należy w odpowiedni sposób układać codzienny jadłospis, zwracając uwagę na to, co i w jakiej porze dnia jemy.

Spożycie tłuszczów oraz cukru powinno być niewielkie. Przyda się także promowanie i nagłaśnianie na każdym kroku tego, jak ważne jest dla ludzkiego zdrowia właściwe żywienie i jak zgubne jest dla dzieci spożywanie produktów wysoko energetycznych. Dodatkowo odpowiednia dawka aktywności fizycznej przyczyni się do regulacji układu trawiennego, a także do wspomagania metabolizmu i przemiany materii w naszym organizmie.

Z naszego jadłospisu wyłączamy więc wszelkie słone i słodkie przekąski, a także puste kalorie, które są na przykład w piwie. Zamiast pustych kalorii należy dostarczać organizmowi to, co jest mu naprawdę potrzebne. Najczęściej należy jeść owoce i warzywa. Większość z nich zawiera dużą ilość wody, dlatego nie musimy martwić się o nadwagę. Co ważniejsze, warzywa i owoce dostarczają naszemu organizmowi szeregi witamin i składników mineralnych, dzięki którym może on prawidłowo funkcjonować. Warzywa i owoce to źródło błonnika potrzebnego do właściwej pracy układu pokarmowego, jak i metabolizmu. Dodatkowo powinniśmy pić odpowiednią ilość wody. Woda bowiem działa oczyszczająco na nasz organizm i dzięki niej będziemy pozbywać się ubytków w procesie przemiany materii.

Dobrze jest spożywać ryby będące źródłem istotnych dla nas kwasów tłuszczowych omega-3.

Jeśli natomiast chodzi o rodzaj aktywności fizycznej, mogą to być chociażby intensywne codzienne spacery, ale też aerobik, fitness, zumba, pływanie czy jazda na rowerze. Nie bez znaczenia jest też sen, który należy wyrównać, jeśli śpimy nieregularnie, za krótko lub zbyt długo. Właściwa dawka snu każdej doby wspiera bowiem nasz układ trawienny, a także na wszelkie procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here