Rodzaje norm dotyczących śrub oraz konwersja pomiędzy nimi

Kiedy naprawdę bardzo przydaje się konwersja norm ISO/DIN/PN? Kto zajmuje się tego typu aspektami na co dzień? W jakich branżach ludzie stosują tabelę konwersji, która pozwala im przekształcać na przykład normy ISO na Polskie Normy – oznaczone skrótem PN? Jak błyskawicznie dokonać takiej właśnie zamiany?

Kto stosuje konwersję norm?

Co tak naprawdę oznaczają poszczególne skróty? ISO to normy najbardziej uniwersalne. W tym momencie stosowane są w 162 krajach. Także w Polsce, co jest bardzo cenną informacją – po prostu warto zapamiętać ten fakt. Za normy ISO odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która powstała 71 lat temu w miejsce (działającej w latach 1926-1942) Międzynarodowej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych. Warto również wiedzieć o normach DIN. Odpowiada za nie Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który działa już od 1917 roku. Nazwa – obowiązująca teraz – została natomiast przyjęta w 1975 roku. W Polsce stosowane są także Polskie Normy. Ich skrót to PN. Są one zatwierdzane – a czasami także wycofywane – przez Polski Komitet Normalizacyjny.

Kto stosuje konwersję norm ISO/DIN/PN? Między innymi są to osoby, które handlują śrubkami. Nie da się ukryć, że obecnie w naszym kraju nie brakuje firm, które chętnie współpracują z podmiotami zagranicznymi. Stosowanie konwersji ułatwia kupno, sprzedaż oraz po prostu zapobiega powstawaniu rozmaitych barier w aspekcie technicznym. Konwersja przydaje się także Klientom indywidualnym, którym na przykład są potrzebne konkretne śrubki do danej konstrukcji czy maszyny. Rozwój technologii sprawia, że coraz więcej osób dokonuje zakupów przez internet. Jeśli ktoś ma zamiar kupić coś od zagranicznego dostawcy, to najlepiej podać mu oznaczenie ISO – odnośnie danych elementów łączących. Wtedy podmiot sprzedający nie będzie miał żadnych wątpliwości, o co Wam konkretnie chodzi.

Jak szybko uporać się z konwersją norm?

Uważacie, że konwersja norm jest stosunkowo trudna do wykonania? Wcale tak nie jest! Macie w planach kupić śruby drobnozwojne sześciokątne z niepełnym gwintem? Znacie na przykład tylko oznaczenie DIN 960? Chcecie jednak dowiedzieć się, jaka norma obowiązuje biorąc pod uwagę ISO? Trzeba zatem wpisać oznaczenie DIN do specjalnej tabeli konwersji ISO/DIN/PN. Wystarczy tylko kilkadziesiąt sekund, aby dowiedzieć się, że norma ISO w tym wypadku wynosi ISO 8765. Prawda, że proste? Taka czynność na pewno nie sprawi Wam zatem żadnych trudności.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here