Zalety i wady konsultacji lekarskich on-line

Dzisiaj coraz częściej możemy się spotkać z czymś takim, jak konsultacje lekarskie on-line. Na czym dokładniej one polegają? Jakie mają zalety i wady? Na te pytania, odpowiedź będzie się znajdowała poniżej…

Jak dokładniej wyglądają konsultacje lekarskie on-line?

Na początek, warto jednak dokładniej powiedzieć, czym w zasadzie się charakteryzują takie konsultacje lekarskie w wersji online. Otóż zasadniczo mają one kilka swoich oblicz. Przede wszystkim, może to być po prostu wysłanie dokumentacji innemu lekarzowi, który się z nią zapoznaje i odpisuje odpowiedź.

Z innej jednak strony, może to być konsultacja, na której usłyszymy głos lekarza, będziemy mogli z nim pogadać albo nawet zobaczymy go a on nas. Zasadniczo, takie konsultacje mogą być związane ze specjalistą albo też z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak wyglądają zalety konsultacji lekarskich on-line?

Jakie zalety ma ten rodzaj konsultacji? Przede wszystkim, w wielu krajach są one stosowane, aby przyspieszyć kolejki do lekarzy. Czasem stanowią pierwszy etap postawienia diagnozy – takiego odsiania, kto rzeczywiście musi pójść do lekarza, kto jednak obejdzie się bez wizyty i jego przypadek mówiąc kolokwialnie jest całkiem prosty i łatwy do zdiagnozowania nawet i bez wizyty.

Co więcej, można także szybciej zdecydować, czy ktoś np. potrzebuje iść do psychiatry czy innego specjalisty. Warto także dodać, że dzięki temu unikamy przyjścia do poradni osoby zdrowej, która tylko zaraz załapie coś od chorych pacjentów, którzy czekają w kolejce.

Oczywiście, takie konsultacje lekarskie on-line umożliwiają także konsultacje na odległość – do dzisiaj są one stosowane w przypadku placówek położonych gdzieś w centrum Arktyki itp.

Jak wyglądają wady konsultacji lekarskich on-line?

Cóż niestety nie da się zdiagnozować absolutnie wszystkiego tak po prostu przez internet. Siłą rzeczy lekarz nie ma wówczas możliwości osłuchania płuc, sprawdzenia dokładnie jamy ustnej – tutaj trzeba po prostu w dużej mierze kierować się doświadczeniem i intuicją.

Ważne jest także to, aby pacjent dokładnie przedstawiał obraz choroby – oczywiście w miarę możliwości. A najważniejsze – aby zarówno ani nie bagatelizował ani nie wyolbrzymiał wszelkich objawów choroby.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here