Atopowe Zapalenie Skóry nazywane AZS to przewlekła choroba skóry, która może dać o sobie znać bardzo wcześnie – już u zaledwie dwumiesięcznego dziecka. Charakteryzuje się tym, że w niektórych momentach jej objawy są słabsze, by po pewnym czasie problem powrócił ze wzmożoną siłą.

Jakie są objawy alergii skórnej?

Rozpoznanie Atopowego Zapalenia Skóry jest dość proste i może tego dokonać każdy lekarz. Zazwyczaj jest to bardzo suchy i podatny na podrażnienia naskórek, któremu czasem towarzyszą wypryski lub obszary, w których zrogowaciałych tkanek jest nadzwyczaj dużo, przez co skóra wygląda na zdecydowanie grubszą. Chorobie towarzyszy świąd, pieczenie i ogólnie dyskomfort odczuwany w obrębie skóry. Jest to bardzo uciążliwe, szczególnie dla małych dzieci, które przez to miewają problemy ze snem, są płaczliwe i rozdrażnione.

Atopowe Zapalenie Skóry należy leczyć, by przede wszystkim przywrócić maleństwu dobre samopoczucie. Ale to nie jedyny powód. Należy podkreślić, że zdrowa skóra to najlepsza bariera chroniąca nas przed bakteriami i wirusami chorobotwórczymi. Gdy jest uszkodzona, to ryzyko złapania różnych infekcji znacznie wzrasta, dlatego lekarze zgodnie twierdzą, że leczenie AZS ma przede wszystkim wartość zdrowotną. Nie można jednak zapomnieć również o kwestiach estetycznych, które są ważne przede wszystkim dla nieco starszych dzieci. Łuszczący się i zaczerwieniony naskórek to dla wielu z nich powód do wstydu, a w niektórych sytuacjach także przyczyna odrzucenia przez rówieśników. Dlatego rodzice powinni dokładać wszelkich starań, by jak najszybciej podjąć skuteczne leczenie.

Jak postępować z dzieckiem z AZS?

Wiele przydatnych informacji na ten temat można znaleźć na portalu dla rodziców www.zdrowemaluchy.pl. Tam zostały umieszczone wartościowe artykuły poradnikowe dotyczące nie tylko problemów z AZS, ale również wszystkich innych chorób charakterystycznych dla dzieci. Tam również znajdują się przydatne informacje dotyczące tego, jak dbać o szczególnie wymagającą skórę dziecka alergicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here