bawełniana maseczka

Bawełniana maseczka wykonana samodzielnie jest najskuteczniejsza? Według badań bawełniane maseczki DIY są jednym z najlepszych wyborów i zapewniają skuteczną ochronę przed koronawirusem. Najlepiej sprawdza się maseczka ochronna z dwóch warstw bawełny.

Tkaniny medyczne a bawełna

Medyczne maseczki używane w szpitalach i tego typu placówkach zapewniają wysoką ochronę m.in. przed wirusami czy bakteriami. Jednak skuteczne są nie tylko tkaniny medyczne, ale także produkty bawełniane.

Maseczkę DIY, czyli własnej produkcji, można wykonać z dobrej jakości materiału dostępnego w hurtowni tkanin. To właśnie maseczki z bawełny są powszechnie dostępne i najprostsze do wykonania w domu. Warto uszyć z niej akcesoria ochronne dla całej rodziny – mimo że dzieci uwielbiają materiał minky, tradycyjna bawełna będzie świetnym wyborem.

Tkaniny na maseczki – co warto wybrać?

Na maseczki najlepsze są te tkaniny, które posiadają dobre właściwości filtrujące – muszą zarówno chronić nas przed bakteriami czy wirusami, jak i być przewiewne. Wybór materiałów jest ogromny – m.in. bawełna, jedwab, tkanina minky, flanela oraz tkaniny poliestrowe.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że bawełniane maseczki powinien nosić każdy – przede wszystkim w miejscach, w których nie można utrzymać dystansu – na przykład w komunikacji miejskiej, na targowiskach, w sklepach, galeriach handlowych itd.

Czy bawełniane maseczki są skuteczne?

Dobrym wyborem są też maseczki wykonane z kilku warstw tkanin mieszanych – jak bawełna i jedwab lub na przykład flanela, gdyż mogą one odfiltrować aż 80-90 proc. cząstek będących w powietrzu. Kluczowe jest jednak właściwe użytkowanie maseczki oraz jej pielęgnacja – każdą należy dezynfekować, aby jej skuteczność nie zmalała.

Naukowcy sprawdzili maseczki z różnych materiałów – m.in. maski do produkcji których wykorzystano tkaniny medyczne, jak i niemedyczne maseczki bawełniane. Odpowiednio dopasowana maseczka z dwóch warstw bawełny skutecznie zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się kropel z kichnięć czy kaszlu.

Tkaniny medyczne na maseczki

Dobrym wyborem są też tkaniny na metry medyczne – mają one szerokie zastosowanie w branży medycznej. Polecana jest głównie bawełna medyczna mająca Certyfikat Oeko-Tex – to gwarancja, że dany materiał jest w 100 proc. bezpieczny dla naszego zdrowia. Warto z niego uszyć ubrania czy akcesoria dla personelu medycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here