Biżuteria kiedyś i dziś

Najstarsza znana nam biżuteria pochodzi sprzed około 100 tysięcy lat. Były nią niewielkie, wyposażone w dziurki muszle znalezione na terenie dzisiejszego Izraela. Co ciekawe, identycznie wykonane ozdoby odnaleziono również w Afryce Północnej, co zdaje się poświadczać tezę, że chęć ozdabiania ciała i dodawania sobie szyku nie zna granic geograficznych.

Historia biżuterii

Pierwotnie prawo do noszenia biżuterii posiadali wyłącznie mężczyźni. Wykonywano ją głównie z kamieni, piór i kości. Takie ozdoby nie miały na celu podkreślania kobiecości, przeciwnie były one dowodem męstwa i swoistą prezentacją trofeów. Współczesną analogię możemy odnaleźć w orderach wręczanych żołnierzom zasłużonym na polu walki. Pradawna biżuteria posiadała jeszcze jedną, niezwykle istotną cechę. Odgrywała ona rolę amuletów chroniących przed wpływem złych mocy i klątwami rzuconymi przez wrogów. Osoby biedniejsze nosiły amulety w postaci zwykłych kawałków kości, ci bardziej zamożni mogli pozwolić sobie na fantazyjne, a jednocześnie drogie zdobienie wisiorków i bransoletek. W ten sposób biżuteria stała się wyróżnikiem świadczącym o statusie majątkowym i prestiżu właściciela.

Biżuteria w postaci znanej nam dziś pojawiła się w starożytności. Popularne również obecnie chokery zadebiutowały 2600 lat p.n.e. – z tego okresu pochodzi wykonany niemal całkowicie ze złota choker królowej Sumerów Pu Abi. Stosowanie kruszców i stopów metali rozpowszechnili Egipcjanie, a następnie Grecy i Rzymianie. Używali srebra, złota, a także miedzi. Biżuteria nadal łączyła dwie funkcje, wciąż stanowiła rodzaj amuletu i była niezbędna podczas wykonywania obrzędów religijnych, z drugiej strony coraz silniej dawało się zauważyć jej rosnącą rolę w charakterze wyróżnika świadczącego o pozycji społecznej i posiadanej władzy. Pojawiły się pierścionki, często noszone na wszystkich palcach dłoni, bogato zdobione bransolety, przeznaczone nie tylko na ręce, ale również nogi, a także akcesoria dodatkowe, takie jak choćby spinki do włosów. Ozdoby cieszyły się coraz bogatszymi zdobieniami, a do ich wytwarzania chętnie sięgano po drogocenne kamienie szlachetne.

Rewolucja jubilerska

Prawdziwy rozkwit nastąpił w XIX wieku. To wtedy rewolucja przemysłowa umożliwiła znacznie dokładniejszą obróbkę surowców, a świat zachwycał się wzorami pochodzącymi z innych, niekiedy bardzo odległych kultur. Chętnie sięgano zarówno po motywy znane z antycznej Grecji, jak i zdobienia charakterystyczne dla krajów arabskich, a nawet bardzo wówczas egzotycznej Japonii. Pojawiły się nowe materiały. Brylanty były zastępowane cyrkoniami, popularność zdobywała emalia i tombak, a jednocześnie świat zachwycał się wyrobami wykonanymi z platyny. Bogato zdobiona bransoletka damska przestała odgrywać rolę jedynie amuletu, stała się ważnym elementem stroju.

Obecnie raczej nikt z kupujących biżuterię nie myśli o jej cechach nadprzyrodzonych. Liczy się styl, a tu w równej mierze niesłabnącą popularnością cieszą się wzory klasyczne, jak i te, które śmiało podążają za najnowszymi trendami wzorniczymi. O tym, jak szeroka jest rozpiętość stylistyczna współczesnej biżuterii, przekonamy się, odwiedzając stronę firmy Edibazzar. To tu znajdziemy najszerszy wybór ozdób, które każdej kobiecie pozwolą poczuć się magicznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here