Bursztyn – klejnot, który oczaruje każdą kobietę

0
1709

Ozdoby z bursztynem są charakterystycznym elementem polskiej tradycji. Klejnot ten występuje u nas już od wieków, a niejedną osobę zachwyca nie tylko jego wygląd czy pochodzenie, ale także możliwość odnalezienia jego fragmentów na własną rękę w osadach, pozostałych nad morzem. Jednak to, co najważniejsze, to jego niezwykła uroda, którą w pełni prezentuje dopiero w biżuterii. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Jaki jest bursztyn?

Bursztyn to wyjątkowy klejnot, który powstał miliony lat temu podczas zasychania żywicy drzew iglastych – i rzadziej niektórych liściastych – pod wpływem warunków zewnętrznych. Właśnie takiemu pochodzeniu zawdzięcza swoje nietypowe właściwości: wydaje się naturalnie ciepły, pełen blasku, a jednocześnie nie tak przezroczysty, jak niektóre minerały. Jego ważna zaleta to także różnorodność kolorystyczna, dzięki której zachwyci wszystkie miłośniczki wielobarwnych kamieni szlachetnych.

Zastanawiasz się, z jakimi kolorami możesz się spotkać? Najpopularniejsze są odmiany żółte, od jasno złocistych, aż po głęboki, niemal pomarańczowy kolor. Spotykane są jednak także bursztyny mlecznobiałe czy niemal bezbarwne, czerwone, brunatne czy zielone. Stopień ich przezroczystości zależy od zawartości mikroskopijnych bąbelków powietrza w kamieniu. Często spotykane są w nich inkluzje, czyli drobinki innych minerałów, owady, pajęczaki czy rośliny.

Legendy związane z bursztynem

Bursztyn znany jest od starożytności. Nic więc dziwnego, że już wtedy przypisano mu właściwości magiczne. Należy do kamieni ochronnych, noszonych jako talizmany między innymi przed chorobą. W dawnych czasach wierzono, że miał właściwości lecznicze i pozytywnie wpływał na energię wewnętrzną człowieka. Pomagał w jej zharmonizowaniu i przyczyniał się do ochrony przed negatywnymi energiami zewnętrznymi.

Bursztyn w jubilerstwie

Podobnie jak inne kamienie szlachetne znane od wieków, również bursztyn wykorzystywany był od dawna do produkcji biżuterii. Ze względu na swoje właściwości często szlifowany jest jako kaboszon, a w niektórych przypadkach pozostawiany jako kamień w pełni naturalny, ukształtowany jedynie przez naturę. Jego pochodzenie i różnorodność wyglądu każdego odłamka sprawiają, że biżuteria z bursztynami zawsze jest unikatowa.

Idealnym przykładem ciekawych ozdób są bransoletki bursztynowe, w których klejnot ten łączy się z innymi kamieniami szlachetnymi oraz perłami i metalami szlachetnymi. Dzięki temu jego niezwykła barwa i naturalne piękno mogą zostać wyeksponowane i nabiera on jeszcze większego uroku.

Warto przy tym zauważyć, że bransoletki są wyjątkowo wygodnym, codziennym dodatkiem. Ich uniwersalny charakter sprawia, że świetnie sprawdzają się do każdego stroju: czy to do pracy, na wycieczkę czy zwykły wypad do miasta. Ich dodatkową zaletą jest ogromna różnorodność, która sprawia, że nigdy się nie znudzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here