Kategoria gamingowa zajmuje szczególne miejsce w ofercie wielu sklepów. Znajdziemy tak urządzenia, podzespoły i akcesoria przygotowane specjalnie dla miłośników gier. To samo tyczy się laptopów.

Modele do gier przygotowywane są przez wszystkich najważniejszych producentów. Lenovo, HP, Acer, Asus, Dell – każdy promuje swoje laptopy gamingowe. Na rynku działają również firmy, które specjalizują się w produkcji właśnie takiego sprzętu. Wymienić należy chociażby MSI oraz Dream Machines.

Czym jednak jest laptop do gier? Jakie posiada podzespoły? Na co pozwala? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Przede wszystkim wydajność

Tym, co odróżnia urządzenia gamingowe od biznesowych lub typowo multimedialnych, są osiągi uzyskiwane przez nie podczas obsługi gier i innych wymagających programów. To zaś możliwe jest dzięki wykorzystaniu specjalnych podzespołów. Procesor, karta graficzna, pamięć RAM, a także dysk twardy – wszystko to ma znaczenie, dlatego decydując się na zakup takiego laptopa, nie możemy patrzyć tylko na wygląd.

Chociaż ten bardzo często jest mocno sugestywny. Często wystarczy jeden rzut oka na obudowę takiego urządzenia, by dojść do wniosku, że zostało ono przygotowane właśnie do obsługi gier. Cechy charakterystyczne to czarna, matowa konstrukcja z kolorowymi akcentami (najczęściej w kolorze czerwonym), a także podświetlana klawiatura. W wielu przypadkach dodatkowo uwypuklona zostaje kombinacja klawiszy WSAD (chyba nie musimy tłumaczyć, dlaczego).

Kolejną cechą wyróżniającą modele gamingowe jest spory pobór energii. W odróżnieniu od laptopów biznesowych, nie mamy tu do czynienia z podzespołami niskonapięciowymi, dlatego nie ma mowy o ograniczeniu poboru energii, a także generowanego obciążenia. Wszystko to sprawia, że takie urządzenia wymagają sprawnego systemu chłodzenia. Zawsze warto sprawdzać, jak się on sprawuje. Na przykład przez czytanie rozmaitych recenzji i testów poszczególnych modeli.

Najważniejsze parametry

Skoro wiemy już, że kluczową rolę w tym przypadku odgrywa wydajność, warto zastanowić się, jakie dokładnie podzespoły zapewnią nam komfortową grę w najnowszych produkcjach.

  • Karta graficzna. Absolutnie najważniejsza. Jeśli okaże się słabej jakości, nie uruchomimy większości nowych tytułów, nawet pomimo dysponowania wydajnym procesorem i sporą ilością pamięci RAM.

Analizując jednostki GPU, pod uwagę należy więc wziąć to, z jakiej pamięci korzysta. Najlepsze modele obsługują co najmniej 4GB pamięci GDDR5. Do tego należy dodać wysokie taktowanie rdzenia oraz obsługę rozmaitych technologii (np. VR Ready). Na rynku dostępne są także laptopy z dwoma kartami graficznym – zapewniają one naprawdę wysoką wydajność.

Jakie modele są warte uwagi? Wyróżnić należy przede wszystkim karty z serii Nvidia GeForce GTX 10. Wersje 1080 i 1070 zapewnią doskonałą obsługę wszystkich gier, na podobną jakość możemy liczyć decydując się na karty GTX 1060 Ti, a nawet 1050. Jeżeli chodzi o jednostki AMD Radeon, warto celować zwłaszcza w modele RX Vega.

  • Procesor. Powinien dysponować co najmniej czterema fizycznymi rdzeniami. Tylko takie modele poradzą sobie z obsługa szczególnie wymagających pod względem sprzętowym gier. Oczywiście pod uwagę należy wziąć również częstotliwość taktowania. W ofercie Intela, układy przeznaczone do gier są oznaczane symbolami HQ oraz K (posiadają one odblokowany mnożnik).

Do najnowszych produkcji przydadzą się procesory z rodziny i7. Wymienić należy zwłaszcza i7-8700K oraz i7-7700HQ. Są one bardzo drogie, dlatego jeżeli zależy nam na oszczędnościach, powinniśmy celować w najlepsze modele serii i5, na przykład i5-7300HQ lub i5-8600K (choć w tym przypadku oszczędności nie będą zbyt duże).

Analizując ofertę AMD, nie sposób nie wspomnieć o procesorach z serii Ryzen 7. Takie modele jak AMD Ryzen 7 1800X czy 1700X zagwarantują wydajność na najwyższym możliwym poziomie.

  • Pamięć RAM. Im jest jej więcej, tym lepiej. Powinna być również szybka, dlatego absolutnym minimum wydają się być kości 8 GB typu DDR4, których taktowanie wynosi 2133 MHz. Oczywiście najnowsze i najbardziej wymagające produkcje stawiają przez laptopami wyższe wymagania, dlatego warto rozważyć zakup modelu wyposażonego w 16 GB RAM DDR4 o taktowaniu 2400 MHz.
  • Dysk twardy. Nie powinniśmy traktować go wyłącznie jako magazyn danych. Ma on bowiem ogromny wpływ na szybkość działania systemu i zainstalowanych na nim programów. Zalecamy więc zakupienie laptopa z dwoma dyskami – SSD oraz HDD.

Na pierwszym z nich zainstalujemy system operacyjny i najczęściej wykorzystywane aplikacje. Wszystko to spowoduje znacznie przyspieszenie działania laptopa (polecane są zwłaszcza modele SSD M.2). Dysk HDD posłuży nam natomiast jako składowisko plików, dlatego warto zadbać o jego jak największa pojemność.

  • Ekran. W przypadku laptopa gamingowego nie warto celować w urządzenia najmniejsze. Modele o przekątnej ekranu 17,3 cali być może nadal okażą się gorsze niż duże monitory lub telewizor, jednak zagwarantują naprawdę przyzwoity komfort grania. Zawsze przecież możemy podłączyć laptop do większego ekranu, prawda? Na rynku dostępnych jest również wiele urządzeń z ekranem 15,6 cali, który również dla wielu okaże się wystarczający.

Obok przekątnej, istotna jest także rozdzielczość. Wyświetlacze Full HD to konieczność, jeśli chcemy liczyć na wysoką jakość obrazu. Sama matryca powinna być natomiast wykonana w technologii IPS.

  • Porty i dodatki. Dobrej jakości laptop gamingowy powinien posiadać przynajmniej 4 porty USB (najlepiej te najnowsze, czyli USB 3.1 oraz typu C), złącze HDMI, Mini Display Port oraz czytnik kart pamięci. Do tego wszystkiego warto dodać podświetlaną klawiaturę i odpowiednie akcesoria – gamingowa myszka oraz słuchawki.

Laptop do gier – cena

Za wysoką wydajność i odpowiedni komfort grania musimy zapłacić, często bardzo dużo. Najdroższe, a zarazem najlepsze urządzenia kosztują około 10 tysięcy złotych. Spokojnie znajdziemy jednak wysokiej jakości laptop gamingowy za 5-6 tysięcy. Przykładem niech będzie model Lenovo Legion Y720-15IKB, który występuje w konfiguracjach wyposażonych w kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1060, 8 GB RAM DDR4, procesor Intel Core i7-7700HQ oraz dysk 1 TB. Cena? 6 tysięcy złotych.

Ranking laptopów

Jak już wspomnieliśmy, laptopów gamingowych na rynku jest cała masa, dlatego wiele osób ma problem z dokonaniem ostatecznego wyboru, zwłaszcza gdy zestawione zostaną dwa bardzo do siebie podobne modele.

Jeśli więc nie jesteście do końca pewni, który konkretnie laptop wybrać, powinniśmy rzucić okiem na publikowane rankingi laptopów. Zestawiane są tam najlepsze modele wybranych kategorii, dzięki czemu łatwo zorientujecie się, który z nich zapewnia najwyższą jakość. Tego typu rankingi publikowane są na stronie Morele.net.

Poza wspomnianymi zestawieniami, warto również analizować rozmaite testy i recenzje, w których zostają wyszczególnione najważniejsze zalety i wady wybranych laptopów. Co więcej, znaleźć można w nich również informacje na temat działania układów chłodzenia czy też jakości wykonania obudowy. Wszystko to, oraz analiza najważniejszych podzespołów, pozwoli Wam dokonać właściwego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here