kawa smakowa

Od kilku dobrych lat kawa smakowa wzbudza wiele kontrowersji. Nie jest ona zbytnio poważana przez baristów, degustatorów czy profesjonalistów z dziedziny kaw, mimo to wiele osób poszukuje czegoś nowego w kawie. Nie mają nic przeciwko, by kawę wzbogacić smakiem i aromatem pomarańczy, karmelu czy jeszcze czegoś innego. Wręcz przeciwnie uwielbiają tego typu kawę. Co zatem należy wiedzieć o kawach smakowych?

Kawa smakowa – podstawowe informacje

Z pewnością kawa smakowa będzie łatwiej dostępna w palarniach kawy, zajmujących się dodatkowo sprzedażą online. Mnogość rodzajów tej kawy jest oszałamiająca. Występują kawy o smaku czekolady, mięty, creme brulee, cynamonu, karmelu, marcepanu, migdałów, orzechów laskowych, wiśni, gruszki, maliny, chałwy czy banana. Kawa może być również z dodatkiem advocatu, amaretto, irish cream, pinacolady, rumu z wanilią, rumu z wiśnią oraz ajerkoniaku. Spotykane są także kawy z belgijską praliną, kruchym ciasteczkiem, miodem tureckim, tiramisu, truskawką w szampanie, truskawką w śmietanie, cukierkiem Kukułka, piernikiem, szarlotką lub śliwką w czekoladzie. To tylko niektóre przykłady smakowych kaw. Jak można dostrzec rodzajów tych kaw jest niezliczona ilość.

Powstanie kaw smakowych

Po przejściu procesu palenia jeszcze gorące ziarna zostają spryskane określonym aromatem, a kolejno poddawane zostają chłodzeniu, co powoduje, że ten dodatek zaczyna wnikać w ziarno. Kawa świeżo palona jest od razu pakowana i wysyłana do klienta, tak, by wyczuwalny był jej aromat i smak. Przy produkcji kaw smakowych wykorzystuje się aromaty naturalne oraz sztuczne. Kupując więc kawę smakową warto dokładnie sprawdzić, czy wybrana przez nas kawa posiada naturalny ekstrakt z owoców czy raczej jest w niej jedynie dodany jakiś chemiczny aromat, którego zadaniem jest imitacja tego naturalnego. Kawy smakowe powstają przy wykorzystaniu kaw arabica, wynika to z tego, że ziarna tej kawy są niezwykle szlachetne. Najlepsza arabica to ta, która pochodzi z plantacji, uprawianych w sposób ekologiczny, a nie tych nastawionych na produkcję przemysłową.

kawa

Domowy sposób robienia kawy smakowej

Kawę smakową można uzyskać również w warunkach domowych. Wystarczy do kawy, którą pijemy na co dzień dodać wybrany przez nas aromat. Należy do paczki z kawą włożyć laskę cynamonu, wysuszoną skórkę pomarańcza lub grapefruita czy rozgnieciony kardamon. Właściwe przechowywanie sprawi, że będzie się można na długo cieszyć przygotowanym przez nas aromatem kawy smakowej. Najlepiej przygotować małą porcję kawy i zużyć ją stosunkowo szybko, będzie to gwarancją utrzymującego się zapachu.

Na rynku spotykane są dobrej jakości syropy smakowe, które również można dodać do własnej kawy i cieszyć się ulubionym smakiem. Są one powszechnie dostępne. Między innymi występują syropy o smaku czekolady, solonego karmelu, wanilii, orzechu czy cynamonu. Jest ich bardzo dużo, a co lepsze powstają w Polsce i są wolne od jakichkolwiek sztucznych aromatów. Dzięki temu w żaden sposób nie narazimy własnego młynku na uszkodzenie, a nasza kawa będzie wolna od różnego rodzaju chemii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here