Co to jest kreatynina?

Często osoby, u których pojawiają się pewne kłopoty ze zdrowiem, zaczynają szukać informacji na temat tego, co to jest kreatynina. Nazwa ta wydaje się być powszechnie znana, jednak wyjaśnienie tego terminu bywa dla większości dość kłopotliwe. Bez wątpienia dobrze jest mieć w tej kwestii wiedzę, zwłaszcza że pod określeniem tym kryje się dość ważny dla ludzkiego organizmu składnik.

Odpowiadając na pytanie, co to jest kreatynina, trzeba podkreślić, że element ten należy do związków chemicznych (organicznych), znajdujących się w krwi i moczu. Kreatynina tworzy się w ludzkich mięśniach wskutek spalania energii, jest więc efektem procesów metabolicznych. Jednocześnie pozwala na sprawdzanie funkcjonowania nerek, z uwagi na fakt, że narząd ten odpowiedzialny jest za jej filtrowanie, a potem wydalanie wraz z moczem. Jeżeli więc człowiek choruje na niewydolność nerek, wówczas kreatynina jest gromadzona w zbyt dużych ilościach w osoczu.

Wiedząc, co to jest kreatynina, warto również mieć świadomość tego, że jej stężenie we krwi zależy od kilku czynników. Wpływ na to ma płeć, masa mięśniowa, jak również sposób odżywiania się. Na pewno osoby, które na co dzień jedzą więcej mięsa, mają również wyższe stężenie tego związku. Aby przekonać się o tym, wystarczy wykonać zwykłe badanie krwi, które ocenia pracę nerek. W ten sposób można także wykryć ewentualne choroby i podjąć właściwe leczenie. Niski poziom kreatyniny oznacza więc, że nerki funkcjonują w prawidłowy sposób, zaś podwyższone wartości to sygnał mogący świadczyć o ich niewydolności.

http://www.pozytywnazmiana.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdwiedź Kraków
Następny artykułCo to jest owulacja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here