Co to jest owulacja?

Każda dziewczynka w pewnym okresie swojego życia dojrzewa i dostaje pierwszej miesiączki. Jest to ważne wydarzenie, ponieważ od tego momentu aż do menopauzy, miesiączka będzie towarzyszyć praktycznie co miesiąc i przez kilka dni. Dlatego dobrze jest znać cykl menstruacyjny. Szczególnie, jeśli chcemy uchronić się przed niechcianą ciążą lub przeciwnie – chcemy się starać z partnerem o dziecko.
Aby mogło dojść do zapłodnienia musi wystąpić owulacja. A co to owulacja? Jest to jeden z elementów cyklu menstruacyjnego i występuje około 14 dni przed pojawieniem się krwawienia. Każda dziewczyna ma inną długość cyklu, więc błędnym stwierdzeniem byłoby napisanie, że pojawia się zawsze w połowie. Do owulacji dochodzi wtedy, kiedy pęka pęcherzyk Graafa i następuje jej uwolnienie. Przemieszcza się z jajnika do jajowodu i tam może przeżyć od 6 do 24 godzin. Jeśli w tym czasie plemniki będą miały szanse spotkać się pęcherzykiem to może dojść do zapłodnienia, ale z tego względu, że męskie nasienie może przetrwać w kobiecych narządach rodnych od 3 do 5 dni to już przed samą fazą około owulacyjną jest zwiększone prawdopodobieństwo zapłodnienia. U kobiet jajeczkowanie odbywa się w sposób ukryty – co jest przeciwieństwem u większości ssaków, które sygnalizują gotowość do rozmnażania się poprzez pojawienie się cieczki.
Owulacja jest nieodłącznym elementem życia kobiet. Czasem zdarza się tak, że miesiączki nie pojawiają się regularnie lub występują cykle bezowulacyjne. Warto wtedy pójść do lekarza, który zleci badania i nam pomoże.

http://www.guzikcidotego.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here