Co to jest stulejka?

Stulejka nie dotyka tylko i wyłącznie dzieci, ale również dorosłych mężczyzn. Nie wszyscy panowie mają jednak świadomość na czym dokładnie polega ten defekt.

Nie wszyscy panowie jednak wiedzą co to jest stulejka?

Stulejka jest drobnym defektem anatomicznym polegającym na zwężeniu napletka, co nie pozwala na zsunięcie się żołędzi. W sytuacji, gdy u trzyletniego chłopca napletek nie będzie chciał się zsunąć z żołędzi, w zdecydowanej większości przypadków chodzi właśnie o stulejkę.

Jeżeli u dziecka poniżej trzeciego roku życia zaobserwowano ścisłe przyleganie napletka, nie musi to wcale oznaczać stulejki. Warto bowiem wiedzieć, że u małych chłopców będzie on przyklejony do żołędzi mastką, czyli tłuszczową wydzieliną, w której z kolei złuszczane są flora bakteryjna oraz komórki nabłonka.

Należy mieć świadomość, że u dwuletnich dzieci mastka powinna się już dać wypłukiwać, a napletek stopniowo się odklejać. Nie można pod żadnym pozorem zsuwać napletka na siłę, takie działanie może bowiem spowodować ból.

W sytuacji, gdy nie można tego bez problemów zrobić u trzyletniego dziecka, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Z kolei u dorosłego mężczyzny czy nastolatka stulejka stwierdzana jest, gdy napletek zsuwa się częściowo z żołędzi bądź w ogóle się nie zsuwa. Nie można odsuwać go na siłę, może to bowiem doprowadzić do uwięźnięcia napletka w rowku zażołędnym, a także do martwicy prącia.

W przypadku dzieci stulejkę można leczyć maściami sterydowymi, które są wstanie doprowadzić nie tylko do odklejenia napletka, ale również przywrócenia jego funkcji. Występują oczywiście przypadki, w których konieczna będzie operacja. U dzieci wykonywana jest obowiązkowo w ogólnym znieczuleniu.

http://www.miedzycechowy.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here