Ćwiczenia na poprawę sylwetki nie muszą być skomplikowane. Wiele z nich wykonywać można nawet bez konieczności wizyty na siłowni. Kompleksowy trening ciała obejmuje szereg ćwiczeń siłowych, które z powodzeniem da się robić w domowym zaciszu. W ten sposób można wymodelować praktycznie całą sylwetkę, włącznie z pośladkami, udami, ramionami, brzuchem i plecami. Efektem ćwiczeń modulujących jest zgrabne, pozbawione cellulitu ciało.
Domowy trening bez sprzętu
Domowy trening wykonywać można z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała. Takie rozwiązanie nie wymaga kompletowania żadnego sprzętu, a jednocześnie pozwala na efektywne budowanie siły i spalanie kalorii. Ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała generują spory wydatek energetyczny. W kształtowaniu sylwetki pomocny jest także intensywny trening typu tabata, który opiera się na interwałach. W uproszczeniu oznacza on wykonywanie ćwiczeń przez 20 sekund, a następnie odpoczynku przez 10 sekund. Ilość powtórzeń oraz serii można dobrać do poziomu własnego zaawansowania. W domu warto też połączyć trening siłowy z ćwiczeniami typu cardio. Warto pamiętać, że sesje powinny mieć różną intensywność oraz angażować wszystkie partie mięśni.
Przykładowe ćwiczenia
Większość domowych ćwiczeń wykonywać można samodzielnie, bez pomocy trenera. Najbardziej podstawowy element takiego treningu to pompki. Prawidłowe wykonanie tego ćwiczenia polega na odpychaniu się od podłogi przy oparciu na dłoniach i palcach stóp, z zachowaniem prostego tułowia przez cały czas. Pewnym urozmaiceniem są pompki tricepsowe. W tym przypadku ramiona należy ugiąć w podporze tyłem, z dłońmi umieszczonymi na podwyższeniu – np. na krawędzi łóżka czy krześle. W domu robić można także przysiady. W tym przypadku kluczowe jest maksymalne zejście biodrami poniżej linii kolan, utrzymując przy tym wyprostowane plecy. Kolejne ćwiczenie to deska, czyli podpór przodem na przedramionach z zachowaniem wyprostowanego ciała. Plan treningowy można każdego dnia modyfikować, wybierając najbardziej motywujące rozwiązania.
Wyposażenie do ćwiczenia w domu
Dobrym urozmaiceniem domowych ćwiczeń jest zakup odpowiedniego sprzętu, którego zastosowanie rozszerza możliwości i przynosi lepsze efekty. Nie bez znaczenia pozostaje przestrzeń w domu, którą przeznaczona zostanie na trening. Podstawowym wyposażeniem jest mata do ćwiczeń, pozwalająca na komfortowe wykonywanie różnych zadań na podłodze. Przy zakupie sprzętu warto mieć na uwadze własne potrzeby. W warunkach domowych bardzo dobrze sprawdzą się hantle i sztanga, dzięki którym do planu włączyć można ćwiczenia wykonywane na siłowni. Praktyczne wyposażenie to taśmy i gumy oporowe. Ułatwiają one równomierne rozbudowywanie i wzmacnianie mięśni, a jednocześnie ułatwiają kontrolowanie ruchów. Intensywność treningu podnoszą obciążniki na nadgarstki i kostki. Do domowych ćwiczeń typu cardio bez wątpienia nada się skakanka, która z powodzeniem zastąpi rowerek stacjonarny lub bieżnię.
Trening w domowym zaciszu
Ćwiczenia w domu warto odpowiednio zaplanować. Osoby początkujące powinny poświęcić na trening 30-60 minut przynajmniej trzy razy w ciągu tygodnia. Zestaw ćwiczeń musi być różnorodny, aby wzmocnić mięśnie i zwiększyć wydolność ciała. Trening siłowy powinien obejmować wszystkie grupy mięśniowe w części dolnej i górnej. Przy okazji ćwiczeń warto zadbać o ich prawidłowe wykonywanie. Technikę sprawdzać można w lustrze, które ułatwia kontrolowanie ruchów. Niezależnie od rodzaju ćwiczenia, należy zacząć powoli i stopniowo zwiększać intensywność treningu. Efekty warto też optymalizować, aby uniknąć ewentualnej kontuzji. Wiele osób decyduje się na trening w celach odchudzających. W takim przypadku pomocne mogą się okazać plastry Sliminazer. To nowoczesny suplement, który umożliwia podaż substancji aktywnych przez skórę. Recenzja tego produktu znajduje się na stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/plastry-sliminazer/. Plastry Sliminazer mogą bardzo dobrze sprawdzić się jako bezpieczne uzupełnienie domowego planu treningowego.