Czy okrycie głowy dla niemowląt jest zawsze niezbędne, czy tylko przy wyjściu na zewnątrz? A co w przypadku, gdy pogoda jest całkiem niezła? I czy należy je zakładać w domu? Pytań jest wiele. My pomagamy znaleźć odpowiedź.

Dlaczego w ogóle potrzeba czapeczki dla niemowląt?

Już na początku uściślijmy – w zależności od warunków można sięgać nie tylko po czapeczkę, ale też na przykład chustę. Wracając jednak do meritum – w przypadku niemowląt proporcje głowy względem reszty ciała są znacznie większe, aniżeli u starszych dzieci, o dorosłych nie wspominając. Przekłada się to na fakt, że i więcej ciepła ucieka właśnie tą drogą – i to czterokrotnie szybciej niż w przypadku dorosłego.

Tutaj z miejsca zaznaczmy – nie można wyciągać wniosków idących zbyt daleko w drugą stronę. Owszem, głową u niemowlęcia ciepło ucieka szybciej, niż u dorosłego, ale przez resztę ciała też.

Warunki idealne, a warunki niewystarczające

Optymalna sytuacja jest wtedy, gdy temperatura otoczenia wynosi około 20 stopni Celsjusza. Dla dorosłego to w sam raz, by chodzić w bardzo lekkiej odzieży. Gdy temperatura jest trochę niższa, dorosły zwyczajnie ubierze długi rękaw. Niemowlę ma większy problem z utrzymaniem ciepła, więc będzie potrzebować właśnie czapeczki.

Pamiętaj przy tym, że nawet jeżeli temperatura będzie trochę wyższa, nadal czapeczki dla niemowląt mogą okazać się potrzebne, na przykład w sytuacji, w której wieje wiatr.

Nie wspominając już o tym, że przy mocniejszym słońcu czapeczka lub chusta mogą osłaniać główkę dziecka przed promieniami UV (oczywiście zależy to także od właściwości samego materiału) i zapobiegać wystąpieniu ewentualnego udaru cieplnego. Niestety, ale małe dzieci są i na to bardziej narażone. Pamiętaj jednak, iż czapeczki chroniące przed słońcem różnią się od tych osłaniających przed chłodem – w porównaniu z nimi powinny być o wiele bardziej przewiewne.

Czy czapeczki dla niemowląt są potrzebne w domu?

Przez wiele lat utarł się pogląd, że owszem. Tymczasem jeżeli w pomieszczeniach jest faktycznie ciepło, a wentylacja jest dobra i nie ma żadnych przeciągów, to w może dojść do przegrzania się dziecka. Dlatego też należy zachować pewną ostrożność i zdrowy rozsądek.

Nie oznacza to jednak, że będą one całkowicie niepotrzebne. W praktyce czapeczki dla niemowląt przydają się chociażby po kąpieli lub po mocniejszym wywietrzeniu pomieszczeń w chłodniejsze dni. Wtedy można je założyć na około kwadrans, ewentualnie do pół godziny.

W razie wątpliwości zawsze warto zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie ma wypieków na twarzy lub czy zwyczajnie się nie poci. Jeżeli tak – znaczy, że jednak jest mu za ciepło. Zawsze tez można wypytać pediatry o sugestie co do tego, w jakich warunkach czapeczka jest niezbędna, a kiedy nie.

Jak dobrać rozmiar czapeczki dla dzieci?

Małe dzieci rosną bardzo szybko i warto to mieć na względzie, dobierając czapeczki dla nich. W przypadku wieku do maksymalnie 3 miesięcy zazwyczaj będą one posiadały obwód od 36 do 41 (w przypadku dziewczynek) lub 41,5 (w przypadku chłopców) centymetrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here