Świece kojarzą nam się jednoznacznie. To one wyczarowują przepiękny, romantyczny nastrój. To one stoją na stole w czasie uroczystych spotkań. To one emitują cudowne zapachy błąkające się nieśpiesznie po naszym domu. Tak… trudno sobie wyobrazić wszystkie te chwile bez świec.

Zapachy świec potrafią uwodzić. Czasami są one tak piękne, że wyraźnie poprawiają nasz nastrój, albo sprawiają, że czujemy się zrelaksowani i wyciszeni. Czy wiesz, że zapach świec ma wielkie znaczenie dla naszej psychiki i dla naszego ciała?

Cytryna, pomarańcza, grejpfrut

Cytrusowe zapachy redukują stres. Aromat cytryny, pomarańczy czy grejpfruta działa w sposób rzeczywisty, obniżając poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego właśnie za stres. W takiej cytrusowej nucie zdecydowanie łatwiej skoncentrować się na pracy.

Brazylijscy naukowcy udowodnili, że osoby przebywające w pomieszczeniach o zapachu pomarańczowym znacznie mniej ulegały emocjom przed ważnymi egzaminami. Wniosek z tego jest jeden, przed rozmową o pracę, przed ważnym sprawdzianem, zapalamy pomarańczowe świece zapachowe Airwick.

Mięta

Zapach mięty poprawia zdolność pamięci krótkotrwałej, a także wpływa na podwyższenie szybkości reakcji. Naukowo też udowodniono, że aromat mięty podnosi zdecydowanie próg odczuwania bólu. Mięta też powoduje zwiększenie ogólnej wydolności organizmu.

W otoczeniu tego zapachu znacznie łatwiej przeprowadza się trudne rozmowy z klientami. Świece o takim zapachu ustawiamy w gabinetach  i salach konferencyjnych.

Cynamon

Prawdziwie zadziwiający jest cynamon. Jego zapach unoszący się w powietrzu poprawia ogólną czujność i zmniejsza odczucie niezadowolenia i frustracji. Niezwykle ciekawa jest też inna jego zaleta.

Zapach cynamonu i najczęściej unoszące się wraz z nim:  aldehyd cynamonowy i epikatechina mają niezwykłe zdolności opóźniania choroby  Alzheimera. Cynamonowe świece zapachowe powinny stać w każdym z domów. Poleca się także cynamonowe zapachy samochodowe, ponieważ ułatwiają zachowanie czujności na drodze.

Rozmaryn

Ten zapach polecamy szczególnie uczniom i studentom. Poprawia on kreatywność, koncentrację i pomaga w zapamiętywaniu dużych partii materiału, co przydaje się przed egzaminami. Jeśli nie masz zapachowej świecy, bo o nie trudno, to gdy zbliża się sesja egzaminacyjna albo matura, gotuj potrawy z dużą ilością rozmarynu.

Lawenda

To zapach, który chyba wszyscy kojarzą z relaksem i wypoczynkiem. Aromat ten ma silne właściwości uspokajające i zdecydowanie ułatwia zasypianie. Warto więc ustawić lawendową świecę zapachową w sypialni.

Niektórzy używają też lawendowych olejków eterycznych do skrapiania pościeli. Dzięki temu znacznie szybciej przebiega proces zasypiania i znacznie łatwiej osiąga się stan tak zwanego głębokiego snu. Jednak ustawiając świecę zapachową w sypialni, trzeba pamiętać o zgaszeniu jej przed snem.

Jaśmin

Aromat jaśminu wykazuje podobne właściwości do lawendy. Uspokaja, wycisza i ułatwia zasypianie. Delikatny, jaśminowy zapach można wprowadzić w pokojach dziecięcych, co pozwoli maluchom na głębszą drzemkę w ciągu dnia, zlikwiduje stany ewentualnego zaniepokojenia.

Korzystajmy z zapachowych dobrodziejstw całymi garściami. W końcu nic tak nie poprawia samopoczucia, jak roztaczający się ulubiony aromat, przyjazny klimat własnego mieszkania i otoczenie najbliższych osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here