Okulary mają być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne, ale znaczenie ma też ich wygląd. Design okularów może m.in. podkreślać cechy charakteru i wypływać na to, jak jest się postrzeganym przez innych. Okulary męskie wiele mówią o noszącym je mężczyźnie, mogą sugerować jego poglądy i pozycję.

Rola okularów w kreowaniu wizerunku

Okulary męskie jako modny dodatek funkcjonują stosunkowo od niedawna, bo od około dekady. Dotyczy to okularów korekcyjnych, ponieważ okulary przeciwsłoneczne od prawie półwiecza traktowane są jako modne dodatki do stroju. Okulary korekcyjne także mogą podkreślać cechy charakteru i służą do tworzenia wizerunku.
Proste i klasyczne modele z oprawkami w „bezpiecznych” kolorach królują wśród mężczyzn ze sfery biznesu, polityki i piastujących wysokie stanowiska w różnych branżach. Surowy kształt i stonowany kolor oprawek mogą podkreślać profesjonalizm oraz powagę, dodają pewności siebie. Dotyczy to szczególnie modeli znanych marek i projektantów – takie oprawki są ekskluzywne i podkreślają status ich posiadacza.
Z kolei mężczyźni działający w mediach, środowiskach artystycznych, kreatywni i odważni mogą podkreślić swoje cechy dzięki oprawkom oryginalnym, o nietypowym kształcie czy kolorze. Okulary męskie powinno się dobierać tak, żeby stanowiły integralną i spójną część wizerunku. Mają zdolność wpływania na to, jak jest się postrzeganym przez innych.

Kształty i kolory oprawek a postrzeganie przez innych

Od okularów może zależeć w pewnym stopniu to, jak mężczyznę postrzegają inne osoby. Okulary męskie prawidłowo dobrane do kształtu twarzy sprawiają wrażenie, że noszący je mężczyzna jest schludny, dba o szczegóły, jest poważnym partnerem do rozmowy i można mu zaufać. Wiele zależy również od doboru kształtu i koloru oprawek okularów korekcyjnych.
Przyjęło się, że mężczyźni na kierowniczych stanowiskach noszący okulary powinni wybierać raczej stonowane kolory (np. oprawki czarne, brązowe lub w odcieniach niebieskiego) i klasyczne kształty (przeważnie prostokątne lub owalne). W taki sposób podkreślają swoją surowość, racjonalność i profesjonalizm. Powoli odchodzi się od tej reguły, a okulary męskie z ekstrawaganckimi oprawkami wchodzą także do świata biznesu i polityki.
Mężczyźni pewni siebie i chcący podkreślić swoją oryginalność i kreatywność wybierają coraz częściej oprawki w krzykliwych kolorach i niebanalnych kształtach, np. lenonki. Niezależnie od kształtu okularów czy koloru oprawek warto wybierać takie modele, których rozmiar jest adekwatny do wielkości twarzy – nie są za duże ani za małe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here