Nietolerancja laktozy pojawia się, gdy organizm nie wytwarza wystarczających ilości laktazy – jest to enzym niezbędny do rozłożenia laktozy zawartej w mleku. Wówczas dziecko po każdym posiłku ma dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, kolki niemowlęce, gazy, nudności i wymioty. Objawy mogą wystąpić nawet kilkanaście godzin od posiłku, dlatego ustalenie przyczyny bywa trudne. Z reguły nietolerancji nie towarzyszą objawy charakterystyczne dla alergii takie jak różnorodne zmiany skórne.
Jakie są przyczyny nietolerancji laktozy?
Istnieją trzy odmiany nietolerancji laktozy. Nietolerancja pierwotna występuje po spożyciu niewielkich ilości mleka lub przetworów mlecznych, wtórna występuje zwykle po przebytej chorobie i po pewnym czasie mija, a wrodzona jest efektem defektu genetycznego i występuje u dzieci zaraz po urodzeniu.
Wtórna nietolerancja laktozy może występować po przejściu mukowiscydozy lub zakażeń pasożytniczych przewodu pokarmowego. Pojawia się również w przebiegu celiakii, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz martwiczego zapalenia jelit.
Jak rozpoznać nietolerancję laktozy?
Najprostszym sposobem na rozpoznanie nietolerancji laktozy jest wykonanie badania ogólnego kału pod kątem odczynu pH. U starszych dzieci można wykonać wodorowe testy oddechowe, które są bardziej miarodajne. Jednak problem najczęściej rozpoznaje się na podstawie objawów, do których zalicza się:
– kolki;
– bóle brzucha;
– biegunki;
– kwaśny zapach stolca;
– nadmierne gazy;
– wzdęcia;
– nudności i wymioty – nie zawsze.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci
Dziecko cierpiące na nietolerancję laktozy nie może spożywać mleka ani większości przetworów mlecznych. Z menu należy wykluczyć wszelkie kremy na bazie mleka lub bitej śmietany, naleśniki, majonez, ptasie mleczko, masło, budynie i wiele innych produktów. Należy bardzo uważnie czytać składy produktów, a zwłaszcza leków, które bardzo często zawierają laktozę, np. w otoczce tabletek.
Dzieci z nietolerancją laktozy mogą spożywać kwaśne mleko, jogurty i kefiry, ponieważ zawierają one laktazę ułatwiającą trawienie laktozy. Alternatywne źródła wapnia to również warzywa strączkowe, żółtka jaj i ryby.