Damska bielizna termoaktywna - jak dobrać?

Damska bielizna to nieodłączny element kobiecej garderoby, który nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale i praktyczną, zwłaszcza w przypadku bielizny termoaktywnej. Jej zadaniem jest ochrona przed zimnem oraz odprowadzanie wilgoci ze skóry, dlatego jest ona idealnym wyborem, np.: do biegania w chłodne dni.

Rodzaje bielizny termicznej

 Termiczna bielizna damska została stworzona z myślą o kobietach aktywnych, zwłaszcza tych, które są miłośniczkami uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Odzież bieliźniana ma za zadanie, przede wszystkim odprowadzać wilgoć, zapewniając jednocześnie ciału odpowiednią temperaturę. Bielizna termiczna to najlepsze rozwiązanie, np. dla biegaczy, narciarzy, łyżwiarzy czy rowerzystów, zwłaszcza jeśli są aktywni w wyjątkowo chłodne lub wręcz mroźne dni. Dzieli się ona na trzy podstawowe rodzaje.

  • Lekka bielizna termiczna to najlepsze rozwiązanie w sezonie letnio-wiosennym. Odzież skutecznie odprowadza wilgoć, ale średnio izoluje ciepło. Rewelacyjnie sprawdza się, np. na siłowni czy podczas biegania w ciepłe dni.
  • Średnia bielizna termiczna jest na tyle uniwersalna, że sprawdza się praktycznie przez cały rok. Doskonale izoluje ciepło, jak również utrzymuje skórę w suchym stanie. Najlepiej sprawdza się przy umiarkowanych i niskich temperaturach powietrza.
  • Gruba bielizna termiczna przeznaczona jest do używania podczas zimowych aktywności outdoorowych. Bardzo dobrze chroni ciało przed mrozem, a także skutecznie odprowadza wilgoć. Tego typu odzież posiada dodatkową warstwę ocieplającą, dlatego jest szczególnie lubiana przez osoby uprawiające typowo zimowe dyscypliny sportu, jak: narciarstwo, snowboard czy górskie wędrówki.

Jak dobrać bieliznę termoaktywną?

 Bielizna termoaktywna nie powinna być luźna, tylko lekko przylegać do ciała. Należy jednak uważać, aby nie była za ciasna, gdyż wówczas może krępować ruchy podczas treningu. Dobrej jakości termiczna bielizna jest wyjątkowo elastyczna. Można prać ją w pralce, nawet w wysokiej temperaturze, bez obaw, że rozciągnie się bądź wręcz przeciwnie – zrobi się za ciasna. Większość modeli bielizny termoaktywnej nie posiada szwów bądź są one wyjątkowo płaskie, co uniemożliwia nieprzyjemne drapanie podczas ruchu. 

Cechy dobrej bielizny termoaktywnej

 Wysokiej jakości bielizna termoaktywna zapewnia ciału pełny komfort termiczny, nawet w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Struktura sportowej bielizny nie jest jednolita, ponieważ w miejscach, gdzie skóra poci się najbardziej (np. plecy, pachy), posiada materiał, który skuteczniej radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz. Bielizna termoaktywna wykonywana jest z takich materiałów, jak: wełna merino, poliamid czy poliester, który z reguły sugeruje, na jaką temperaturę został przeznaczony konkretny model.

Dobrej jakości sztuczne włókna lepiej chłoną wilgoć, niż np. bawełna, która, gdy raz namoknie, nie transportuje wilgoci na zewnątrz. Poliamid czy poliester skutecznie odprowadza wilgoć, tym samym pozostawiając skórę zawsze względnie suchą, co jest szczególnie istotne po zakończeniu ćwiczeń, gdy ryzyko przewiania i wychłodzenia organizmu zwiększa się.

Czytaj więcej: Zmysłowa bielizna damska – doskonały prezent

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here