Design i meble w stylu skandynawskim

Urządzanie jakiegokolwiek pomieszczenia wiążę się z wyborem mebli i innych dodatków. Nie muszę chyba przekonywać, że nie są to to proste wybory. To zapewne kwestia tego, że meble w stylu skandynawskim (czy każde inne) mają służyć domownikom przez dziesięciolecia. No chyba że ktoś ma fantazję i co parę lat kompletnie zmienia wystrój i klimat swojego mieszkania. Jeśli chodzi o styl skandynawskim, to sprawa mebli nie jest jedyną kwestią, jaką trzeba się zająć. Najpierw należy skonsultować się ze specjalistą lub osobą po prostu obytą w branży wnętrzarskiej. Jest to o tyle istotne, że północna stylistyka ma parę zasad, do których należy się zastosować – z troski o późniejszą wygodę i spójność stylową pomieszczeń. Zobaczcie, jak wybrać meble w stylu skandynawskim!

Meble skandynawskie w Twoim domu

Żeby zacząć rozważania nad wyborem samych mebli, najpierw warto poruszyć temat samego stylu skandynawskiego. Czym więc zasłynęła sobie stylistyka na tyle, że praktycznie cały świat inspiruje się nordyckimi projektantami? Skandynawia to specyficzny rejon geograficzny świata. Położenie geograficzne powoduje, że przez pół roku kraje północnej Europy pogrążone są właściwie w mroku. W XX wieku zainspirowało to tamtejszych projektantów do tworzenia przestrzeni, które światło szanowały. Nie trudno się domyślić, że chodzi o uwielbienie bieli i innych kolorów pokrewnych.

Kult światła

Dzięki temu przy niedoborze światła każdy pokój czy łazienka mogły być doskonale doświetlone. Co więcej, jasna kolorystyka i specyficzne ułożenie wyposażenia powodowały powiększenie optyczne każdego pokoju. Główną cechą stylu skandynawskiego jest postawienie na funkcjonalność, prostotę, wygodę i wręcz minimalistyczne podejście do wystroju.  Skandynawowie ograniczają ilość mebli do minimum, a każdy jest funkcjonalny i wygodny. Dzięki takiemu podejściu szwedzkie czy norweskie domy są doskonałym miejscem do życia.

Meble i dodatki

Salon to jedno z ważniejszych miejsc w całym domu. Jeśli chcemy w piękne sposób doświetlić to pomieszczenie, to warto zrezygnować z zasłon i postawić na prostotę. Właściwie niezbędnym meblem będzie oczywiście sofa, na której zawsze chcemy w wygodny sposób spędzić czas z rodziną. Co więcej, warto kupić narożnik czy kanapę rozkładaną. Dzięki temu mamy wielozadaniowy mebel. W podobny sposób można postąpić z ławą czy stolikiem, który może zamienić się w stół. Jeśli chodzi o szafkę na telewizor czy inne multimedia – tutaj można zachować dowolność. Grunt, by utrzymać jasne kolory mebli i proste kształty. Ktoś może zapytać – co w takim z dodatkami? To także zależy. W wielu przypadkach Skandynawowie dobierają lampy, sofy czy krzesła o ciekawych kształtach i kolorach, bo biała kolorystyka ścian i podłóg stanowi dla nich idealne tło. Unika się raczej typowych ornamentów znanych z domów naszych babć. Często użyteczna lampa stojąca sama w sobie jest pięknym dodatkiem (np. ze względu na oryginalną konstrukcję z drewna). Oczywiście w przypadku takich dodatków trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami produktów od czołowych projektantów i przedsiębiorstw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here