Detoksykacja alkoholowa

Podczas detoksu alkoholowego organizm ma za zadanie oczyścić się z nagromadzonych w nim toksyn będących skutkiem nadmiernego spożycia alkoholu etylowego. To nic innego jak czasowe odtruwanie. Detoks alkoholowy umożliwia też organizmowi nasycenie się dobrymi substancjami odżywczymi, takimi jak witaminy, minerały oraz elektrolity, które dodatkowo nawadniają ciało. Kolejnym efektem jest minimalizacja nieprzyjemnych i dokuczliwych objawów fizycznych, które niemalże zawsze występują po odstawieniu alkoholu.

Detoksykacja alkoholowa jest przeprowadzana po tzw. „ciągach alkoholowych”, które trwają od kilku dni do nawet kilku tygodni. Jeżeli w tym czasie człowiek cały czas spożywał alkohol, w jego organizmie zdążyło się nagromadzić mnóstwo toksyn i nieprawidłowych, szkodliwych substancji. Z czasem zaczynają one coraz mocniej zaburzać równowagę jonowo-elektrolitową. Nadmierne spożycie alkoholu wywołuje też niedobory licznych substancji odżywczych – substancji mineralnych i witamin. Podczas gdy człowiek nagle odstawia od siebie alkoholi i całkowicie przestaje go pić, dochodzi u niego do wystąpienia tzw. głodu alkoholowego, który wiąże się z różnymi nieprzyjemnymi objawami, takimi jak uczucie napięcia, drgawki ciała czy osłabienie mięśni, bóle głowy bądź ogóle zmęczenie.

Jaki jest przebieg detoksykacji od alkoholu? Ogólnie przyjmuje się, że całkowity detoks powinien trwać przynajmniej jeden tydzień. Czasami przedłuża się go do dziesięciu dni, jeżeli lekarz uzna, że istnieje taka potrzeba. Warto tu jednak zaznaczyć, że detoks nie ma za zadania leczyć alkoholizmu. Można go traktować wyłącznie jak pewnego rodzaju wstęp do prawdziwej terapii. Osoba, która takiej terapii chce się poddać i zamierza zawalczyć ze swoim uzależnieniem, powinna jak najbardziej udać się na detoks, aby zaprzestać spożywania napojów alkoholowych i nieco usprawnić cały organizm. W trakcie odtruwania organizmu warto też zadbać o nasycenie się korzystnymi i dobrymi związkami. Osoby uzależnione od alkoholu podczas detoksu mogą więc suplementować przede wszystkim magnez, potas oraz witaminę B1, które pomogą im złagodzić różne objawy odstawienia napojów wysokoprocentowych.

U kogo przeprowadza się detoksykację? Oczywiście u osób uzależnionych od alkoholu. Późniejsza terapia będzie jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dana osoba podda się jej w pełni świadomie i z własnej woli. Nie można nikogo zmusić do leczenia, gdyż w takim wypadku nie będzie ono efektywne. Alkoholi sam powinien zdecydować się na terapię. Dodatkowe wsparcie bliskich jak najbardziej może mu jednak pomóc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here