Dieta paleo w ostatnich latach stała się bardzo popularna w wielu środowiskach. Nie jest to sposób żywienia nastawiony jedynie na redukcję zbędnych kilogramów, jednak liczne przykłady pokazują, że odżywiając się jak nasi przodkowie można schudnąć. Głównym założeniem tej diety jest naśladowanie sposobu odżywiania człowieka epoki paleolitu. W praktyce oznacza to spożywanie znacznych ilości mięsa oraz rezygnację ze zbóż czy nabiału. Taki program żywienie ma wielu entuzjastów, a także licznych przeciwników.

Podstawowe zasady paleo diety

Zasady diety paleo są bardzo proste. Jej celem jest naśladowanie sposobu życia naszych przodków. Twórcy paleo przekonują, że organizm człowieka ewoluował do konkretnego sposobu życia i odżywiania. Ich zdaniem większość chorób cywilizacyjnych związanych jest z prowadzeniem osiadłego trybu życia, do którego człowiek jako gatunek nie jest przystosowany. Zwolennicy paleo diety są zdania, ze dzięki wprowadzeniu jej zasad można poprawić stan swojego zdrowia i zapewnić sobie lepszą jakość życia.

Nie mamy stuprocentowej pewności co dokładnie jadł człowiek epoki paleolitu – z pewnością zależało to od szerokości geograficznej, w której aktualnie przebywał. Z dużym prawdopodobieństwem możemy jednak przypuszczać, że człowiek, który prowadził koczowniczy tryb życia żywił się tym co upolował – z tego wniosek, że jego podstawowym pożywieniem było mięso. Poza tym w pierwowzorze tradycyjnej diety okresu paleolitu znajdowały się dziko rosnące owoce, warzywa, nasiona i orzechy, mówi dietetyk Joanna Gaweł z dieta-med.pl. Czego w niej nie znajdziemy? – Z całą pewnością ludzie w tamtym okresie nie spożywali dużych ilości zbóż, nie znali również nabiału. Paleo dieta wyklucza spożywanie żywności przetworzonej – można tu zapomnieć o słodyczach i produktach typu fast food.

Życie zgodne z zasadami paleo

Zwolennicy naśladowania naszych przodków z epoki paleolitu zaznaczają, że ważna jest nie tylko dieta, ale określony sposób życia. Człowiek paleolitu w przeciwieństwie do większości współczesnego społeczeństwa nie mógł sobie pozwolić na spożywanie pięciu posiłków dziennie. Zazwyczaj jadł znacznie mniej, za to najadał się do syta. Długie przerwy pomiędzy posiłkami były dla niego czymś normalnym. Za standard można również uznać okresowe głodówki – ludy koczownicze jadły tylko wówczas, kiedy upolowały zwierzynę. Przy koczowniczym trybie życia niemożliwe było robienie większych zapasów.

Styl życia zgodny z zasadami paleo dotyczy także aktywności fizycznej. W tym przypadku rekomendowany jest bardzo intensywny wysiłek fizyczny, raz na dłuższy czas. Ludy prowadzące życie koczownicze prawdopodobnie nie praktykowały regularnych ćwiczeń fizycznych kilka razy w tygodniu.

Jak przygotować się do rozpoczęcia paleo diety?

Osoby zainteresowane paleo dietą powinny zdawać sobie sprawę, że błyskawiczne przejście na nowy sposób odżywiania nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza jeżeli do tej pory spożywaliśmy duże ilości żywności przetworzonej i węglowodanów. Dobrze jest zacząć od mniejszych zmian. Na początku warto wykluczyć ze swojego menu słodycze, dania typu fast food, a także słodzone, gazowane napoje. Następnie można zmniejszać ilość węglowodanów. Jeżeli dotąd nie wyobrażaliśmy sobie dnia bez makaronów, ziemniaków i ryżu, należy eliminować je powoli.

Wbrew powszechnemu mniemaniu paleo dieta nie jest sposobem odżywiania ubogim w wartości odżywcze. Jeżeli tylko dokładnie zapoznamy się jakie produkty możemy spożywać – nasze menu będzie bogate i różnorodne.

Paleo dieta – mięso to podstawa

Nikogo nie zdziwi, że podstawą paleo diety jest mięso. Ważne, żeby było ono dobrej jakości. Dobrze jest unikać naszpikowanego hormonami drobiu, a postawić na dziczyznę, jagnięcinę, cielęcinę i wołowinę. Dieta naszych przodków z dużym prawdopodobieństwem obfitowała również w bogate w kwasy omega-3 ryby i owoce morza. Tu podobnie jak w przypadku mięsa warto jest zrezygnować z gatunków hodowlanych, a postawić na te dziko żyjące. Powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowywaniu ryb i mięsa. Odpowiednie będzie pieczenie, duszenie, gotowanie. Należy natomiast unikać konserw i gotowych produktów.

Dieta paleo powinna zawierać jaja, które są doskonałym źródłem białka. Możemy spożywać jaja kurze, choć polecane są również jaja przepiórcze, kacze czy strusie.

Pomimo, że tłuszcze pochodzenia zwierzęcego stanowią podstawę paleo diety, warto uzupełnić ją także o tłuszcze roślinne. Tu doskonale sprawdzą się pestki, orzechy i nasiona, olej z wiesiołka, olej kokosowy czy oliwa z oliwek.

Warzywa i owoce w paleo jadłospisie

Paleo dieta powinna zawierać dużą ilość warzyw, które są źródłem wielu witamin i minerałów. Warunkiem jest jednak unikanie tych warzyw, które zawierają duże ilości skrobi (na przykład ziemniaków). Ważnym elementem diety paleo są także owoce – zawierają one jednak dużo cukru, dlatego przy ich spożyciu dobrze jest zachować umiar. Większość witamin i minerałów powinna pochodzić z warzyw, które zawierają mniej kalorii. Zaleca się spożywanie warzyw i owoców w surowej postaci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here