Chociaż wyróżniamy trzy główne fazy wzrostu włosa, od jakiegoś czasu mówi się o kolejnych. Jedną z nich jest egzogen – faza uwalniania włosa. Na czym polega i jakie są tego konsekwencje? Oto najważniejsze informacje.

Fazy wzrostu włosa to procesy zachodzące cyklicznie – niezależnie od siebie. Oznacza to, że nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, jak w przypadku zwierząt, które linieją. Czas trwania poszczególnych etapów zależy przede wszystkim od czynników dziedzicznych – to w genach zapisana jest informacja, ile razy dany mieszek włosowy wejdzie w cykl (zwykle 20-30 razy) oraz informacja o tym, jak długo będzie trwał dany cykl (od 2 do nawet 8 lat).

Trzy główne fazy wzrostu włosa

Cykl wzrostu włosa to proces, podczas którego intensywnie zachodzą podziały komórkowe ulegające zmianom. Wyróżnia się trzy podstawowe fazy wzrostu:

  • anagen – to okres, w którym dochodzi do wzrostu włosów; trwa od 2 do nawet 7 lat;
  • katagen – to faza, w której wzrost włosa zostaje zahamowany, tj. komórki macierzy zanikają, opuszka (cebulka) ulega keratynizacji oraz zanika produkcja melaniny; ten etap trwa od 14 do 21 dni;
  • telogen – to etap spoczynkowy, tj. kosmyk nie rośnie, a jedynie „czeka” na wypadnięcie; dochodzi do tego samoistnie lub np. podczas przeczesywania czy mycia włosów.

Egzogen związany bezpośrednio z telogenem

Teoretycznie na fazie telogenowej kończy się cykl wzrostu włosa. Jest to jednak spore uproszczenie, ponieważ z tym etapem związana jest bezpośrednio faza egzogenu, podczas której dochodzi do uwolnienia włosa.

Jeżeli kosmyk przejdzie z fazy katagenowej do fazy telogenowej, wówczas może powrócić do anagenu. W tym momencie dochodzi do wypchnięcia starego włosa przez nowy. Jest to możliwe dzięki intensywnej pracy komórek mieszka włosowego – jeżeli wyprodukują nowy włos, wówczas rozpocznie się nowy cykl.

Nie tylko egzogen…

Okazuje się, że egzogen to nie jedyna dodatkowa faza wzrostu włosa. Kenogen, także związany z fazą telogenową, ma nieco inny przebieg.

Po wejściu kosmyka w okres spoczynku, komórki mieszka włosowego nie wytwarzają już nowych włosów. W efekcie dochodzi do faktycznego spoczynku mieszka włosowego, który może całkowicie zaniknąć lub po jakimś czasie znów aktywować się do produkcji nowego włosa.

Co zrobić, by doszło do egzogenu?

Przebieg cyklu wzrostu włosa zależy nie tylko od czynników genetycznych. Istotną rolę odgrywa odpowiednie odżywienie mieszków włosowych. Substancje odżywcze (m.in. kwas pantotenowy, biotyna, niacyna, krzem, cynk, żelazo) dostarczone do komórek macierzy włosa sprzyjają zachodzącym tam procesom komórkowym. Dzięki temu można zwiększyć prawdopodobieństwo, że faza telogenowa zakończy się egzogenem – tj. fazą pozwalającą na rozpoczęcie kolejnego cyklu wzrostu włosa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here