Hiperkeratozy na stopach, co to takiego?

Hiperkeratozą nazywamy nadmierne i przyspieszone namnażanie się komórek naskórka, ich rogowacenie oraz gromadzenie. Dochodzi do tego na skutek reakcji obronnej przed działaniem czynników drażniących (tarcia, nacisku). Wyróżniamy następujące hiperkeratozy: modzele, odciski oraz pękające pięty.
Nagniotek, nazywany potocznie odciskiem jest punktowym stwardnieniem o żółtym zabarwieniu. Jego powierzchnia jest odgraniczona od zdrowej skóry. Ma formę stożkowatą, która wnika wgłąb skóry, nazywamy to czopem rogowym. Czasami odcisk może sięgać aż okostnej. Z reguły odciski są bolesną sprawą, dlatego że mogą drażnić zakończenia nerwowe i powodować dyskomfort podczas wykonywania codziennych obowiązków. Najczęściej robi się w miejscach częstego kontaktu skóry z butem. Na skutek ucisku oraz tarcia dochodzi w tym miejscu do rogowacenia.
Modzel z kolei ma większą powierzchnię, nie ma czopu rogowego tak jak odcisk. Jest ograniczony, wystaje powyżej poziomu skóry. Posiada wyraźnie powiększone linie papilarne. Najczęściej występuje w przeciążonych miejscach stopy. Czasami w przypadku modzeli po większym obciążeniu stóp, pacjent może odczuwać pieczenie. Przyczyn powstawania modzeli może być wiele. Najczęstszym powodem są zbyt ciasne buty, które przyczyniają się do obumarcia naskórka. Modzele stanowią rodzaj reakcji obronnej skóry na powtarzający się ucisk.
O problemie pękających pięt możemy mówić wtedy, gdy nasza skóra traci elastyczność i nawilżenie, zaczyna narastać, twardnieć a w rezultacie pękać. Powstają gdy do czynienia mamy z obciążeniem stóp czy uciskiem. Poza piętami problem może pojawić się również na przyśrodkowej części palucha. Popękane pięty objawiają się różnych rozmiarów szczelinami w skórze wokół pięty. Głębokie pęknięcia sprawiają, że chodzenie zaczyna stawać się bardzo bolesne. Jeśli nie podejmie się odpowiednich działań, pęknięcia będą się pogłębiać, narażając na dostanie się pod skórę bakterii, co prowadzi do infekcji.
Ze wszystkimi zmianami występującymi w obrębie stóp najlepiej zgłosić się do gabinetu podologicznego. Tam zostanie postawiona diagnoza i wdrożona odpowiednia terapia.

podologwwarszawie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here