orchidea

Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych, które goszczą w naszych domach. Gdy kwitną, prezentują się pięknie. Ich wielobarwność potrafi urozmaicić niejedną aranżację. Aby tak jednak się działo, musimy o nie odpowiednio zadbać. Nieprawidłowe podlewanie storczyków, przesadzanie i inne źle wykonane zabiegi pielęgnacyjne mogą w negatywny sposób odbić się na naszej roślince i doprowadzić do jej śmierci.

Storczyk – podlewanie kluczem do sukcesu

Bardzo ważnym elementem odpowiedniej pielęgnacji orchidei jest jej prawidłowe podlewanie. Woda jest niezbędna do życia każdej roślinie. Każda roślina ma również swoje preferencje co do częstotliwości podlewania, ilości potrzebnej do tego wody, a także jej jakości. Podlewanie storczyków nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ nie wystarczy kilka razy w tygodniu nalać wody na ich podłoże. Istnieją w tym temacie dwie szkoły. Jedna z nich uczy nawadniania storczyka za pomocą kąpieli wodnej, druga preferuje tradycyjne podlewanie. Jaka opcja jest lepsza?

Jak podlewać storczyki?

Zanim jednak przejdziemy do omówienia dwóch sposobów, należy zaznaczyć, że orchidee to rośliny, które nie lubią dużej wilgotności. Bardzo ważne w prawidłowym pielęgnowaniu ich jest, obserwacja korzeni. Dlatego też często storczyki hoduje się w przeźroczystych pojemnikach. Czas na podlewanie jest, wtedy gdy zauważymy, że korzenie naszej orchidei już się przesuszyły. W takim wypadku zmieniają one kolor z soczyście zielonego na srebrzysty, siny.

Nie powinniśmy zatem traktować tej roślinki, jak innych kwiatów i podlewać za jednym zamachem z resztą roślin. Jeśli nie zastosujemy się do tej rady, możliwe, że na korzeniach zauważymy pleśń albo oznaki gnicia. Zła pielęgnacja bardzo łatwo może doprowadzić do powstawania różnych chorób storczyków. Wśród nich znajduje się, chociażby mokra zgnilizna bakteryjna czy bakteryjna plamistość storczyków.

Podlewanie czy kąpiel wodna?

Gdy już zaobserwujemy, że nasza roślina uległa przesuszeniu i że najwyższy czas na jej podlanie, możemy zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Pierwsza nich polega na podlewaniu storczyka za pomocą kąpieli wodnej. Wlewamy wodę do miski i umieszczamy w niej całą doniczkę z rośliną. Woda powinna być miękka, wiele osób poleca, aby ją po prostu przegotować, a następnie odczekać do jej zmiany temperatury na pokojową. Do takiej miski możemy też dodać odżywkę dla storczyków. Używa się jej jednak sporadycznie, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Druga szkoła podaje, że storczyki najlepiej jest przelać wodą tak jak inne rośliny. Mimo że istnieją zwolennicy tej metody, którzy twierdzą, że ich orchidee po takim zabiegu pielęgnacyjnym wyglądają świetnie, to wielu pasjonatów ogrodnictwa nie wypowiada się pochlebnie o tym sposobie podlewania storczyków. Dlaczego? Mimo iż korzenie po kontakcie z wodą momentalnie zmienią się na zielone, to storczyk stanie się dopiero prawdziwie nawodniony, wtedy gdy faktycznie będzie miał okazję tej wody się napić. Stanie się tak tylko w momencie, gdy damy mu ją chłonąć przez jakiś czas. Jak więc się okazuje, wiele przesłanek wskazuje na to, że dla storczyka lepsze będzie moczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here