Obuwie ma ogromny wpływ nie tylko na naszą wygodę, ale również na zdrowie stóp. Od źle dobranych butów mogą rozwinąć się haluksy, płaskostopie, nadmierna potliwość, problemy z kręgosłupem. Zbyt ciasne będą przyczyniać się do pogorszenia krążenia krwi i powstawania żylaków. Dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy się kierować, zanim zapłacimy za wybrany produkt.
Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego materiału. W sklepach znajdziemy modele wykonane z tworzyw naturalnych, takich jak skóra i zamsz, a także syntetycznych. Tym, co najlepiej oddziałuje na nasze ciało, jest oczywiście naturalna skóra. W porównaniu z syntetykami i ekoskórą, cechuje się ona większą miękkością, a także zapewnia cyrkulację powietrza w bucie. W ten sposób nasza stopa „oddycha” i nie ulega przegrzaniu. Oczywiście istnieją również wysokiej jakości tworzywa sztuczne, które stosuje się najczęściej do produkcji obuwia sportowego. Ogromne znaczenie ma tutaj jakość wybranego produktu, jednak na jesień i zimę najczęściej wybiera się właśnie ciepłą, wygodną i trwałą skórę.
Naturalne skóry dzielą się na 3 podstawowe rodzaje: szorstką, licową i lakierowaną. Pierwszy rodzaj to m.in. zamsz i nubuk, czyli skóry tzw. szorstkie. Wbrew nazwie, w dotyku przypominają miękki meszek. Są bardzo wygodne, choć nieco trudniejsze w pielęgnacji niż standardowa skóra. Nie powinno się ich moczyć. Najlepszą metodą czyszczenia jest w tym przypadku wyczesywanie zgodnie z kierunkiem włosia lub zastosowanie specjalnej gumy do zamszu. Kolejny typ, równie popularny, a przy tym nieco łatwiejszy w utrzymaniu, to obuwie licowe. Powstaje poprzez poddawanie obróbce mechanicznej i wielokrotne woskowanie. Dzięki temu buty są gładkie, a przy tym niezwykle trwałe. Będą idealne do noszenia na co dzień, ponieważ nie ulegają trwałym zabrudzeniom, oraz świetnie znoszą kontakt z wodą. Ostatnim rodzajem skóry są lakierowane buty damskie i męskie, czyli skóra w wersji eleganckiej, można wręcz powiedzieć: wieczorowej. Najczęściej nosimy je na specjalne okazje, ponieważ pomimo dużej wygody i ładnej estetyki, nie są specjalnie wytrzymałe. Łatwo ulegają odkształceniom i szybko powstają na nich rysy.
Wysoka jakość i odpowiedni rozmiar to podstawa
Kolejną kwestią jest dopasowanie długości wkładki. Ma to szczególne znaczenie przy zakupach internetowych, gdy nie mamy możliwości przymierzenia obuwia. Na szczęście nie jest to takie trudne. Wystarczy np. stanąć na kartce, odrysować stopę i odmierzyć odległość pomiędzy dużym palcem a końcem pięty. Ze względu na to, że nasze stopy mogą się od siebie różnić, warto zmierzyć dodatkowo drugą stopę. Otrzymany wynik określi rozmiar idealnej wkładki. Często zaleca się również, aby do otrzymanej długości dodać 0,5 cm, ponieważ minimalnie dłuższe buty są bardziej komfortowe dla naszych stóp.
Przy doborze butów kierujmy się tym, aby były dostosowane do pory roku i warunków, w jakich planujemy je nosić. Pamiętajmy też, że na butach lepiej nie oszczędzać. To inwestycja w naszą wygodę i zdrowie. To, co nosimy na swoich stopach, może wpłynąć w przyszłości zarówno na stan samych nóg, jak i pleców. Dlatego, zamiast wybierać tanie, niepewne modele, stawiajmy na zaufanych producentów. Największą dokładnością cechują się marki opierające swoją produkcję na tradycyjnych metodach rzemieślniczych, np. Neścior. Pamiętajmy też, że im lepsza jakość, tym większa szansa, że buty posłużą nam przez wiele kolejnych lat.