Jak dobrać idealny biustonosz? Poznaj ich rodzaje i porady dotyczące ich prawidłowego dopasowania!

Tak zwana sztuka brafittingu zawitała do Polski stosunkowo niedawno, dlatego też temat odpowiedniego dopasowania biustonosza do sylwetki, rozmiaru biustu czy ogólnych kształtów pozostaje dla wielu Pań tajemnicą. Nie da się ukryć, że wokół tej części garderoby narosło wiele mitów i legend. Poniższy artykuł pozwoli uporządkować podstawową wiedzę, podpowie jak precyzyjnie sprawdzić własny rozmiar biustu i wreszcie odpowie na pytanie: co może dać idealnie dobrany biustonosz? Dodatkowo przedstawimy ogólne informacje dotyczące rodzajów biustonoszy co na pewno ułatwi Wam późniejszy wybór bielizny i zdecydowanie skróci czas przeznaczony na zakupy tego typu. To co, zaczynamy?

Po pierwsze i najważniejsze: jak zmierzyć rozmiar stanika?

To właśnie na tym elemencie powinniście się skupić w pierwszej kolejności gdy planujecie zakup biustonosza. Niestety spora część Pań dobiera ten rodzaj bielizny w nieodpowiedni sposób, przez co zwyczajnie nie noszą swojego prawdziwego rozmiaru. Myślenie, że biust mały to miseczka A, a duże piersi zaczynają się od litery D to pogląd zbytnio uproszczony. Warto wiedzieć, że wpływ na  rozmiar biustonosza ma nie tylko obwód biustu, ale też dokładnie zmierzony obwód pod nim. Tylko połączenie tych dwóch elementów pomaga we właściwym doborze. Trzecim elementem jest rozmiar miseczki (ta oznaczona jest kolejnymi literami alfabetu). Oczywiście nie bez znaczenia przy doborze odpowiedniego modelu jest również kształt biustu i jego kondycja. To teraz przejdźmy do konkretów!

Mierzenie obwodu pod biustem

W celu sprawdzenia swojego rozmiaru pod biustem należy metrem krawieckim zmierzyć obwód tuż pod linią biustu, bezpośrednio na skórze. Natępnie miarkę należy lekko ścisnąć, jednak nie za mocno (nie możemy odczuwać dyskomfortu i bólu). Przeważnie ściśnięcie to naciągnięcie metra jeszcze około 1-1,5 cm. To miejsce podtrzymania biustu, więc dokładne zmierzenie tego obszaru jest niezwykle ważne, gdy chcemy dobrać idealny biustonosz. Pamiętajcie, że miarka musi być na tej samej wysokości zarówno z przodu jak i z tyłu. Następnie od uzyskanego obwodu odejmujemy 3, a następnie zaokrąglamy w dół do najbliższego rozmiaru (te zaczynają się przeważnie od 60 i biegną w górę co 5, czyli 60,65,70,75 i tak dalej). Na przykład jeżeli Twój obwód biustu wynosi 80, po odjęciu 3 wychodzi liczba 77, więc najbliższy rozmiar to 75.

www.Morganti.pl

Mierzenie obwodu biustu

Tutaj technika pomiarów jest nieco inna. Miarka powinna przylegać do ciała, jednak ni może być dodatkowo ściągana jak w przypadku mierzenia obwodu pod biustem. Nie może być też pod nią luzu. Obwód biustu polecamy mierzyć w cienkim, miękkim biustonoszu. Musi on podnosić piersi, ale ich nie spłaszczać. W innym wypadku pomiar może być nieco zakłamany. Przykładowo, jędrny biust o stożkowatym kształcie dałby nam zawyżony wynik gdybyśmy mierzyły obwód bez biustonosza. Pamiętajcie też, aby nie mierzyć w biustu w stanikach typu push-up, bo to też zawyży nam wyniki. Zwróćcie też uwagę, aby miarka opasywała biust w najszerszym miejscu, oraz aby była rozmieszczona w równej linii zarówno z przodu jak i z tyłu sylwetki. Mając powyższe dwie liczby, możemy wreszcie przejść do rozmiaru miseczki.

Mierzenie rozmiaru miseczki

Aby obliczyć rozmiar miseczki, należy od obwodu biustu odjąć obwód pod biustem. Pamiętajcie aby odjąć rozmiar pod biustem a nie obwód (czyli tę liczbę, która wyszła wam po odjęciu trójki i zaokrągleniu  w dół). Różnicę, która wam wyjdzie sprawdzacie w tabeli, którą bez problemu znajdziecie w internecie. Poniżej przedstawiamy uproszczoną listę:

 • różnica 12 cm → miseczka A
 • różnica 14 cm → miseczka B
 • różnica 16 cm → miseczka C
 • różnica 18 cm → miseczka D
 • różnica 20 cm → miseczka E
 • różnica 22 cm → miseczka F
 • różnica 24 cm → miseczka G
 • różnica 26 cm → miseczka H

Rodzaje biustonoszy

Dobór rozmiaru i odpowiedniego biustonosza jest bardzo ważny, jednak istnieje  mnóstwo różnych typów biustonoszy. Innego stanika będziecie potrzebować na trening fitness, innego na co dzień, a jeszcze innego do wieczorowej sukienki. Jak w tym gąszczu nie zwariować i wybrać odpowiedni rodzaj? Skorzystaj  z mini poradnika poniżej!

 • Biustonosz pełny (full-cup) i biustonosze do karmienia

  To rodzaj biustonosza całkowicie okalające piersi, odpowiedni dla kobiet z dużym biustem lub dla mam, które niedawno skończyły karmienie piersią. Nadaje piersiom, które utraciły jędrność ładny kształt. Te modele zazwyczaj mają szerokie ramiączka i są wygodne. Ich minus to to, że nie nadają się do głębokich dekoltów. Biustonosze do karmienia charakteryzują się odpinaną miseczką i solidnym elementem podtrzymującym biust.

  Sprawdź ofertę biustonoszy full-cup i biustonoszy dla mam.

 • Biustonosz niskozabudowany, półpełny (half-cup)

  Taki biustonosz podtrzymuje piersi przede wszystkim od dołu, eksponując ich górny fragment. To typ bardzo uniwersalny i popularny, nadaje się również do głębszych dekoltów.

 • Biustonosz push-up

  Bardzo popularny wśród kobiet z niewielkim biustem Push-up to biustonosz, który posiada dodatkową wkładkę w miseczce (zazwyczaj z gąbki), dzięki czemu optycznie powiększa piersi.

  Szeroki wybór biustonoszy typu push-up.

 • Biustonosz plunge

  Biustonosz, który przeznaczony jest do głębokich dekoltów w szpic. Charakteryzuje się sporym odcięciem między piersiami, dzięki czemu nawet w przypadku głębokiego dekoltu nie będzie widoczny.

 • 2B – czyli bardotka i balkonetka

  Bardotka to biustonosz, który sprawdzi się doskonale przed każdym większym wyjściem czy uroczystością. Nie posiada on ramiączek (lub posiada odpinane), a jego obwód zabezpieczony jest silikonowymi paskami, dzięki czemu mimo braku ramiączek nie ześlizguje się. Balkonetka z kolei charakteryzuje się nisko osadzoną górną krawędzią miseczek (ma się wrażenie, że układają się one niemal poziomo). Ten rodzaj biustonosza służy do eksponowania i podnoszenia biustu.

  Balkonetki – różne wzory i kolory. Sprawdź!

Oczywiście wymienione wyżej rodzaje to nie wszystkie jakie istnieją! Po więcej inspiracji zapraszamy na stronę sklepu internetowego Morganti.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here