Jak dobrze zorganizować transport paletowy?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej firmy, która zajmie się przewozem towarów na paletach, warto poznać kilka faktów dotyczących tego rodzaju transportu.

Planując wysyłkę towarów na paletach, należy porównywać nie tylko ceny kurierów, ale również koszty usług dodatkowych, które nierozerwalnie wiążą się z transportem paletowym. Fakt, czy konieczny będzie załadunek lub rozładunek już dostarczaonych palet, ma ogromny wpływ na cenę usługi. 

Europaleta – najważniejszy element transportu 

Najczęściej do transportu dużych gabarytów lub towarów zapakowanych używana jest europaleta, czyli drewniana konstrukcja stworzona w celu ustandaryzowania rynku przewozów. Paleta taka ma wymiary 1200x800x144 mm, waży 25 kg, a jej maksymalne obciążenie to 12500 kg. Jeśli regularnie będziemy korzystać z transportu paletowego i zależy nam na czasie, możemy kupić pewną liczbę palet i przekazywać je firmie transportowej w już spakowanej formie. Ceny europalet najlepiej sprawdzać na oficjalnych giełdach, a kupować produkty warto od razu w większej ilości, jeśli mamy je gdzie składować.

Pakowanie towarów na europalety 

Jeśli decydujemy się na samodzielne pakowanie towarów, musimy pamiętać o tym, że kształt, jaki muszą one na europalecie uzyskać, jest ściśle określony – w standardowym transporcie paletowym nie ma możliwości, by cokolwiek wystawało poza obrys ramę europalety. Oczywiście, jeśli mamy przetransportować towary o innych wymiarach, też możemy do tego celu użyć europalet, jednak koszt takiego transportu wyliczany będzie w ramach transportu towarów ponadgabarytowych. W związku z tym klasyczny cennik paletowy nie będzie w tym przypadku obowiązywał. 

Co wpływa na cenę transportu paletowego?

Poza wagą transportu oraz ilością palet, jakie będziemy wykorzystywać, na cenę usługi transportowej wpływ mieć będą także dodatkowe ubezpieczenie, usługa przeładunku lub rozładunku czy szczególna wrażliwość towarów. Jeśli chodzi o ubezpieczenie, różnice w ofertach będą niewielkie, znacznie bardziej różnić się będzie cena przeładunku i rozładunku przesyłek. Wpływ na nią będą miały wielkość całej przesyłki, miejsce i czas rozładunku. W niektórych branżach konieczne będzie rozpakowanie towaru natychmiast. Na stronach firm oferujących transport paletowy zwykle znajdziemy kalkulatory, które w szybki sposób pozwolą nam oszacować koszt transportu. Wystarczy znać całkowitą wagę przesyłki oraz kody pocztowe miejsca odbioru i dostawy. Jeśli do ceny doliczane są dodatkowe koszty, także można od razu je oszacować. 

Wybierając firmę, której zlecimy transport paletowy, warto poza ceną wziąć pod uwagę także doświadczenie firmy. Obecnie przesyłkami tego typu zajmuje się wiele firm i możemy spotkać się z bardzo sporym zróżnicowaniem cenowym. Stąd tak ważne będzie sprawdzenie wiarygodności tej, której zlecimy transport naszych towarów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here