Jak działa kalkulator wynagrodzeń?

0
1687

Na nasze wynagrodzenie składa się całe mnóstwo czynników, z których wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę. Każdy zna różnicę między wynagrodzeniem brutto i netto, jednak czynniki, które budują tę różnicę często bywają niejasne dla wielu osób. Otóż mówiąc najprostszymi słowami, kwota brutto to wartość wynagrodzenia, która widnieje na naszej umowie o pracę.

W rzeczywistości na nasze konto wpływa o wiele niższe wynagrodzenie, czyli kwota netto. Jest to inaczej kwota brutto pomniejszona o wszystkie niezbędne składki, które trzeba odprowadzić. Mam tutaj na myśli składki na ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy, która w przypadku umowy o pracę jest obowiązkowa powyżej 26 roku życia. Jeśli chodzi o składki na ZUS istnieje ich cała lista, począwszy od składki emerytalnej, skończywszy na zdrowotnej.

Składka emerytalna to składka odprowadzana w celu zasilenia naszego konta emerytalnego. Jest to obowiązkowa składka na umowie o pracę. Dzięki niej, możemy liczyć na emeryturę w przyszłości. Kolejną składką jest składka rentowa, dzięki której możemy otrzymać rentę w przypadku, gdy nie przysługuje nam emerytura. Inną składką jest składka chorobowa, dzięki której możemy otrzymywać wynagrodzenie za pracę nawet w chwili, kiedy jesteśmy niezdolni do wykonywania pracy. Tak więc jeśli zachorujemy to możemy udać się na zwolnienie chorobowe, a nasz pracodawca będzie płacił nam mimo tego, że fizycznie nie jesteśmy zdolni do pracy w danym okresie.

Ostatnią składką jest ubezpieczenie zdrowotne, które jest niesamowicie ważne. Dzięki niemu możemy za darmo przebywać w szpitalu w razie wypadku. Oprócz składek na ZUS musimy zapłacić również zaliczkę na podatek dochodowy. Widzimy więc, że na nasze wynagrodzenie składa się szereg czynników. Do sprawdzenia, jaka jest procentowa wartość wszystkich składek służą kalkulatory wynagrodzeń brutto netto. Obliczanie płacy przez kalkulator wynagrodzeń jest bardzo wygodne i proste. Wystarczy wpisać hasło „kalkulator wynagrodzeń” aby dowiedzieć się jak działa kalkulator wynagrodzeń na 2019 rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here