Wymiana waluty to usługa, w której dostajemy równowartość jednej waluty w innej walucie. W transakcjach takich pośredniczy kantor. Jak działa taka działalność?
Kantory stacjonarne
Pierwsze punkty wymiany walut powstały w Polsce tuż po przemianach ustrojowych, w 1989 roku. Pierwszy w kraju kantor powstał nieopodal przejęci granicznego z Niemcami, w miejscowości Świecko. Okres rozkwitu kantorów przypadał na lata 90 XX wieku, kiedy to Polacy masowo korzystali z możliwości swobodnego przekraczania granicy. W kantorach stacjonarnych najczęściej możliwa jest wymiana euro, dolara, funta franka i kilku najpopularniejszych walut tak zwanych ‘wakacyjnych”. Proponowane kursy są zbliżone do oficjalnych kursów bankowych a kantor zarabia na różnicy w cenie sprzedaży stosunku do ceny kupna waluty, czyli tak zwanym spreadzie. Działalność kantorów reguluje prawo, a nadzór nad nimi sprawują liczne instytucje takie jak Komisja Nadzoru Finansowego. Kantor wymiany walut to działalność gospodarcza regulowana. Oznacza to, że wymaga ona wpisu do rejestru działalności kantorowej prowadzonego przez prezesa NBP. Zazwyczaj w kantorze jest możliwość wymiany waluty obcej na walutę obcą – na przykład wymiana euro na franki szwajcarskie czy wymiana franków na euro. Jednakże może się okazać, że przed dokonaniem takiej transakcji musimy wcześniej umówić się z pracownikami kantoru, gdyż mogą nie posiadać potrzebnej nam ilości waluty na miejscu. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku wymiany większych kwot.
Kantory internetowe
Działalność kantorów internetowych została uregulowana prawnie w 2009 roku. Polska jest liderem internetowej wymiany walut. Za pośrednictwem kantorów online możliwa jest szybka wymiana euro i innych walut oraz bezgotówkowa wymiana EUR na CHF oraz inne transakcje. Wymiana odbywa się poprzez konto walutowe lub za pośrednictwem wirtualnego” portfela, pełniącego funkcję konta pre-paid, skąd możemy dowolnie obracać wpłaconym wcześniej depozytem. Kantory internetowe zazwyczaj oferują swoim klientom niższy spread, przez co wymiana walut jest korzystniejsza. Jest także bezpieczniejsza, gdyż transakcje odbywają się bezgotówkowo.
Kto może prowadzić kantor?
Kantor wymiany walut jest działalnością regulowaną, więc jego prowadzenie wymaga spełnienia szczególnych warunków. Po pierwsze, przedsiębiorca, który chce prowadzić kantor nie może być prawomocnie skazany przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Jeśli kantor prowadzi spółka, żaden z jej członków nie może być skazany za takie przestępstwo. Ponadto, nawet pracownicy zatrudnieni do pracy w kantorze muszą spełnić szczegółowe kryteria. Mają oni obowiązek skończyć specjalistyczne kursy obejmującego prawne i praktyczne zagadnienia związane z prowadzeniem działalności kantorowej lub posiadać udokumentowaną historię zatrudnienia w banku na stanowisku związanym z obsługą transakcji walutowych. Co ważne, do prowadzenia kantoru nie jest potrzebna kasa fiskalna a dochód z obrotu dewizami jest zwolniony z podatku VAT.