Powszechnie wiadomo, że je się oczami. Dlatego właśnie małe dzieci często przeceniają swoje możliwości zjedzenia ich ulubionej potrawy i dlatego też zwykle nie mamy ochoty zjedzenia posiłku, który został nieestetycznie podany. Poprzez efektowne udekorowanie stołu i ładne podanie obiadu, śniadania czy kolacji sprawiamy, że jedzenie nie tylko smakuje dobrze, ale też wygląda niezwykle apetycznie. Elegancko podane potrawy wzmagają nasz apetyt i pobudzają kubki smakowe.
Smaczny posiłek to nie wszystko. By u osób, dla których został przygotowany, wywołał zamierzony efekt, powinien też zostać odpowiednio podany. Znaczenie ma nie tylko kompozycja, jaką stworzymy na talerzu eksponując poszczególne jego składniki, ale także rodzaj, jakość i wygląd zastawy stołowej.
Estetyka w sztuce kulinarnej
Podobnie jak w sztuce, czy każdej innej dziedzinie życia, tak i w kuchni oraz jadalni estetyka ma ogromne znaczenie. Warto zadbać o to, by podawane przez nas posiłki wyglądały nie tylko smacznie, ale także efektownie. Jak to zrobić?
Oto kilka istotnych wskazówek:
- Potrawy, które serwujesz gościom bezpośrednio na talerzach zawsze powinny być starannie ułożone i delikatnie ozdobione. Do dekoracji możesz wykorzystać sezonowe owoce oraz warzywa.
- Podając na stół jedzenie ułożone na półmiskach, w salaterkach, czy na paterach zadbaj o to, by nie były one zbyt mocno przepełnione. Lepiej później dołożyć przygotowaną potrawę, niż obniżyć jej wygląd i estetykę poprzez nieeleganckie podanie.
- Zastawę stołową i naczynie kuchenne dostosuj do sytuacji i okazji. Zapamiętaj, że zawsze powinny odpowiadać randze spotkania. Inne będą zatem w trakcie okolicznościowego przyjęcia, a inne podczas spotkania z przyjaciółmi. Niezależnie jednak od sytuacji, zawsze powinny być estetyczne i niezniszczone (pęknięcia, wyszczerbienia). Jeśli poszukujesz odpowiedniej zastawy, rozmaite jej przykłady znajdziesz na akcesoria kuchenne DoGotowania.pl.
- Posiłek możesz serwować na dużych talerzach, dzięki czemu zyskasz odpowiednio dużo miejsca na jej efektowne ułożenie. O podawanej potrawie zawsze myśl jak o kompozycji, a poszczególnych jego składnikach, jak o elementach dekoracyjnych.
Kilka zasad dekorowania i podawania posiłków
W sztuce kulinarnej niektóre elementy łączą się dobrze, inne nie. Jedne dobiera się na zasadzie kontrastu, inne względem podobieństwa.
By nie popełnić kulinarnego faux pas, zerknij na poniższe zasady:
- Ciasta, które zawierają masę lub krem nakładaj za pomocą łopatki, a spożywaj na talerzyku za pomocą przeznaczonego do tego widelczyka.
- Zapiekanki podawaj na stół w naczyniu, w którym były przyrządzane. W tym celu możesz zaopatrzyć się w garnek rzymski albo służące do pieczenia naczynie ceramiczne lub żaroodporne.
- Kompot należy serwować w specjalnie do tego przeznaczonych kompotierkach wraz z łyżką do nalewania.
- Mięso, drób i ryby podaje się na półmiskach, polane odrobina sosu, natomiast sos w większej ilości w osobnych sosjerkach.
- Mięso w formie zimnej płyty powinno być pokrojone w cienkie plastry w poprzek włókien i ułożone na półmiskach. Brzegi lub środek półmiska można udekorować warzywami, lub owocami.
- Do dekorowania ryb używaj: surowych, zielonych warzyw, warzyw gotowanych, cytryny i jajka.
- Mięsa ciemne udekoruj ogórkiem lub marynatą, a białe owocami.
- Deser podawaj na stół dopiero po usunięciu ze stołu naczyń i potraw serwowanych w trakcie obiadu.
Choć takich zasad jest jeszcze wiele, nie sposób opisać ich tutaj wszystkich. Warto jednak zapamiętać te podstawowe, by nasz stół wyglądał efektownie, a potrawy smakowały lepiej.