Zdrowa skóra bez trądziku

Trądzik jest problemem, z którym zmaga się wiele osób. Zazwyczaj pojawia się w wieku dojrzewania, jednak nieodpowiednio leczony może towarzyszyć nawet osobom dorosłym. Nieestetyczne krosty i wypryski nie są niczym przyjemnym i często obniżają poziom pewności siebie, szczególnie u ludzi młodych. Maskowanie pryszczy i codzienna pielęgnacja skóry nie pomogą w pozbyciu się trądziku. W tym wypadku trzeba wiedzieć, jak go leczyć, by nie powracał jak bumerang.

Skóra trądzikowa – ABC pielęgnacji

Należy zacząć od tego, że cera ze zmianami trądzikowymi wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą jest regularne i dokładne oczyszczanie twarzy. Warto wybierać delikatne kosmetyki, które dodatkowo nie podrażnią skóry. W każdej kosmetyczce powinny pojawić się antybakteryjny żel lub pianka do mycia twarzy oraz tonik. Cera trądzikowa wymaga również regularnego stosowania peelingu enzymatycznegoW w celu złoszczenia starego naskórka i dogłębnego oczyszczenia porów. Warto używać również kremów i preparatów, których zadaniem jest zmniejszanie wykwitów. O to, jakich kosmetyków używać można zapytać na przykład kosmetyczki. Przy problemach skórnych istotna jest również dieta. Co prawda sama dieta nie wyleczy trądziku, jednak poprawi kondycję skóry i sprawi, że wypryski będą pojawiać się rzadziej i będzie ich mniej. Należy pamiętać również o jednej bardzo ważnej kwestii, o której wiele osób zapomina – pod żadnym pozorem nie powinno się wyciskać pryszczy! Może to spowodować rozprzestrzenianie się bakterii na niezainfekowanej skórze oraz powstawanie nieestetycznych blizn.

Kobieta bez trądziku stosująca naturalne środki

Zdjęcie pochodzi z http://www.naturalfactory.pl/.

Trądzik – jak leczyć go domowymi sposobami?

Jeżeli zmiany trądzikowe nie są duże i na skórze pojawiają się jedynie pojedyncze wykwity, możemy najpierw spróbować walczyć z nimi domowymi metodami. Są one o wiele tańsze od preparatów, które prawdopodobnie przepisze nam dermatolog, a przy niewielkim trądziku również mogą okazać się pomocne. Należy jednak pamiętać o tym, że konkretną metodę stosuje się przy danym rodzaju trądziku, dlatego konieczne jest odpowiednie rozpoznanie. W walce z trądzikiem pomocny może okazać się czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem. Przykładanie plasterków czosnku do zmian może przyczynić się do ich zmniejszenia. Redukcję zaskórników może przyspieszyć również punktowe stosowanie pasty z miodu i cynamonu lub oleju kokosowego i kurkumy. Przy trądziku bardzo ważna jest także detoksykacja organizmu, Picie dużej ilości zielonej herbaty poprawi urodę.

Więcej na temat zdrowia skóry znajdziesz na Zyj-Zdrowo.pl.

Jak leczyć trądzik – metody ogólne

W przypadku, kiedy domowe sposoby pozbycia się trądziku nie działają, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Dermatolog rozpozna rodzaj schorzenia i zastosuje odpowiedni sposób leczenia – miejscowe lub ogólne. Jeżeli nasilenie trądziku jest duże, lekarz może zdecydować o doustnym stosowaniu na przykład:

  • Antybiotyków – mają one za zadanie zmniejszyć stan zapalny oraz zredukować ilość namnażających się bakterii. Zazwyczaj należy je stosować przez co najmniej kilka miesięcy.
  • Tabletek antykoncepcyjnych – sprawdzają się one w szczególności u kobiet, które największe problemy ze zmianami trądzikowymi mają przed okresem. Należy pamiętać, że stosowanie środków antykoncepcyjnych można rozpocząć dopiero po konsultacji z ginekologiem.
  • Izotertinoiny – odpowiada ona za zmniejszenie ilości wydzielanego łoju oraz zwalczanie bakterii.
  • Witamin: PP, C, B2 – charakteryzują się działaniem przeciwłojotokowym.

Ponadto dermatolog może zalecić również stosowanie zabiegów kosmetycznych. Do najpopularniejszych przy trądziku należą peelingi kwasowe oraz mikrodermabrazja.

Leczenie trądziku – metody miejscowe

Pozbycie się trądziku jest o wiele prostsze, kiedy ma on łagodną postać. W tym wypadku lekarz może przepisać preparaty, w formie kremów, żelu lub płynu, których składniki aktywne będą działały bezpośrednio na zmiany skórne. Do najbardziej popularnych substancji aktywnych należą:

  • pochodne witaminy A – ograniczają powstawanie stanów zapalnych i przyczyniają się do odpowiedniego złuszczania naskórka.
  • antybiotyki takie jak erytromecyna lub klindumycyna, która zwalczają stany zapalne.
  • kwas azalainowy, który charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i przeciwłojotokowym.
  • nadtlenek benzoilu, który działa antybakteryjnie i złuszczająco.

Artykuł powstał dzięki ArenaStylu.pl.

Źródło:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here