Dla wielu jesień to okres wyczekiwanych, leniwych wieczorów z dobrą książką lub filmem. Odkładamy wtedy na drugi plan aktywności na świeżym powietrzu, głównie ze względu na kapryśną pogodę, która często przynosi deszcze, zimno i wiatr. Ten okres mocno sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej i atakowi dodatkowych kilogramów. Co zrobić, aby nie dać się nadwadze?
1. Zaopatrz się w owoce i jarzyny
Najlepiej z naszego polskiego podwórka. Jabłka, śliwki, winogrona, kapusta, ogórki, buraki i marchew – ten zestaw zawiera nie tylko dużo witamin, ale i błonnik, który działa oczyszczająco i usprawnia trawienie. Co więcej, daje uczucie sytości na długi czas, dzięki czemu możesz uchronić się przed zdradzieckim podjadaniem.
2. Stwórz domową siłownię
Może to być rowerek stacjonarny, ale użytek możesz zrobić również ze schodów, krzesła, butelek z wodą (do podnoszenia), czy nawet ściany. Wystarczy odrobina wyobraźni i wytrwałości. No i najważniejsze, że codziennie ćwiczyć, bardziej lub mniej intensywnie.
3. Sięgaj po zdrowe przekąski
Jesienne nadrabianie zaległości w filmach, serialach i książkach sprzyja podjadaniu. Jeśli nie wyobrażasz sobie bez nich seansu, przygotuj je, ale … na zdrowo. Zamiast chipsów, lodów i paluszków sięgnij po bakalie, orzechy, czy kawałki owoców.
4. Zadbaj o właściwą suplementację
Nie tylko w kwestii odporności organizmu na przeziębienia, ale również w celu szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Wybierz np. Piperine Forte – naturalny preparat stymulujący proces produkcji enzymów trawiennych, hamujący uczucie łaknienia, zwiększający wydolność fizyczną oraz blokujący powstawanie nowych komórek tłuszczowych.
5. Pamiętaj o śniadaniach
Nie na darmo mówią, że śniadanie to podstawa, chociaż jesienią coraz później wstajemy i często sięgamy po coś do jedzenia dopiero po przyjściu do pracy i najczęściej jest to „byle co” kupione po drodze. Tymczasem korzyści z regularnego spożywania śniadań są ogromne: zwiększa się tempo metabolizmu, mamy więcej energii i siły na kolejne godziny, no i jesteśmy mniej skłonni do tycia. Pamiętaj o tym, aby na śniadanie wybierać produkty zawierające węglowodany złożone – pozyskiwana z nich energia jest uwalniana powoli, co pozwala zahamować uczucie głodu i zrezygnować z zapychających przekąsek. Jedz np. pieczywo żytnie i razowe, płatki owsiane, otręby, jogurt naturalny, warzywa i owoce, kasze. Możesz również wzbogacić tę dietę o białka i tłuszcze, a więc jaja i wędlinę.
6. Znajdź kompana do ćwiczeń
Jesienią się nie chce – o tym już wspominaliśmy. Ale może druga osoba Cię zmotywuje? Nie od dziś wiadomo, że w grupie raźniej. Poszukaj kogoś takiego – wśród rodziny, znajomych, a nawet nieznajomych (jest mnóstwo grup na Facebooku stworzonych do wspólnych aktywności).
Na koniec jeszcze taka porada: jedz powoli, smakuj to, co kosztujesz i nie zapominaj o piciu wody. No i najważniejsze: wsłuchaj się w rytm własnego organizmu i nie ulegaj jesiennym pokusom.
Artykuł partnera.