Jak odnowić stare meble drewniane - poradnik

Odnawianie mebli to niezbyt skomplikowany proces, który wykonać może właściwie każda osoba. Warto się tylko odpowiednio do tego zadania przygotować. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany lakier, bejcę lub lakierobejcę, a także sprawdzone oleje i woski. Do odnawiania mebli niezbędne są także pace do papieru ściernego, szpachelka (najlepiej metalowa), płaski pędzel oraz miękka ściereczka. Nauka, jak odnowić stare meble, wymaga jednak także przyswojenia kilku podstawowych zasad malowania drewna.

  1. Odnawianie mebli wymaga dokładnego i przemyślanego przygotowania malowanej powierzchni.
  2. Decyzje bejca czy lakierobejca powinna uwzględniać rodzaj malowanej powierzchni oraz pożądany efekt.

Jak malować drewno krok po kroku

Malowanie drewna powinno być przeprowadzane z uwagą i zachowaniem podstawowych zasad. Drewno nie wybacza bowiem błędów popełnianych przy jego malowaniu. Jak malować drewno? Przede wszystkim odpowiednio przygotować powierzchnię do malowania. Powinna być ona czysta, sucha i odtłuszczona. Stare meble na samym początku trzeba jednak przede wszystkim pozbawić starych powłok farb lub lakierów.  Należy pamiętać nie tylko o doborze odpowiednich lakierów, bejcy czy wosków, lecz także odpowiednich wałków i pędzli do ich nakładania. Koniecznie należy zadbać również o odpowiednie warunki, w których nakłada się na drewno odpowiednie preparatu. Malowanie drewna nie powinno odbywać się zarówno w zbyt wysokiej, jak i zbyt niskiej temperaturze, nakładaniu lakierów lub bejcy nie sprzyja także duża wilgotność powietrza.

Czym malować drewno – bejca czy lakierobejca

Nauka, jak odnowić meble, wymaga przede wszystkim rozróżnienia między dostępnymi na rynku środkami do konserwacji drewna. To, czym malować drewno, w dużej mierze zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Różnica między bejcą lub lakierobejcą sprowadza się do sposobu zabezpieczania drewna. Zarówno lakierobejca, jak i bejca mogą nadawać drewnianym meblom nowy, pełny i głęboki kolor. Bejca to środek, który pozwala na konserwowanie drewna na okres kilku lat. Dodatkowo pełni ona funkcję ozdobną, nadaje kolor drewnu zachowując jednocześnie rysunek słojów. Z kolei lakierobejca to środek, który łączy w sobie cechy lakieru i bejcy. Z jednej strony nadaje ona drewnu piękny i głęboki kolor, konserwuje meble, jednocześnie tworząc na ich powierzchni warstwę zabezpieczającą, która chroni przed insektami, a także zabezpiecza drewno przed wnikaniem wody.  Bejcowanie drewna tego zabezpieczenia nie daje. Malowanie drewna lakierobejcą może przypominać w przypadku części produktów nakładanie żelu. Dzięki tego typu konsystencji odświeżanie mebli może być bardzo prostym zadaniem.

Wybór bejca czy lakierobejca wiąże się ze sposobem oddziaływania na malowaną powierzchnię. Lakierobejca chroni drewno przed starzeniem się, siwizną drewna.Uodparnia je na szkodliwe warunki atmosferyczne. Szczególnie dobrze lakierobejca chroni drewno przed działaniem promieniowania słonecznego. Zadanie te spełniają również tradycyjne lakiery lub impregnaty. Nie pozwalają one jednak w takim stopniu jak lakierobejca podkreślić naturalnego piękna drewna. To malowanie drewna lakierobejcą pozwala uwypuklić rysunek słojów. Lakierobejca sprawdza się doskonale w malowaniu i odświeżaniu boazerii, schodów, drewnianych drzwi i ram okiennych.

Decyzja, czym malować drewno, powinna uwzględniać nie tylko rodzaj malowanej powierzchni, lecz także oczekiwany efekt. Jeśli zależy ci na głębokiej ochronie drewna przy jednoczesnym zachowaniu jego naturalnego piękna, lakierobejca wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Plusem tego rozwiązania jest także to, że lakierobejcą można malować nie tylko drewno, lecz także tynku, beton, cegłę lub zagruntowany metal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here