Jak powstają siniaki?

Siniaki powstają w wyniku uderzeń, upadków lub urazów sportowych.  Ból często szybko mija, ale przez jakiś czas pozostaje sina plama. Jest to lokalny krwotok umiejscowiony w tkance podskórnej, spowodowany uszkodzeniem ścian naczyń krwionośnych, co prowadzi do wynaczynienia krwi, jej gromadzenia oraz uciskania okolicznych struktur. 

Od ciemnoniebieskiego poprzez zielony do żółtego

Najbardziej oczywistym objawem jest zwykle przebarwienie skóry. W zależności od głębokości, na jakiej znajduje się przerwanie ciągłości naczyń, krwiak może pojawić się od razu po urazie lub dopiero po kilku dniach. Kolory siniaka przechodzą od głębokiego fioletu przez barwę ciemnozieloną po żółtą. Ich natężenie zależy od predyspozycji danej osoby, przyjmowanych leków, wieku oraz płci.

Dlaczego siniak zmienia kolor? Dzieje się tak, ponieważ zawarty w erytrocytach czerwony barwnik – hemoglobina – ulega rozkładowi. Pod wpływem różnych enzymów grupa hemowa hemoglobiny jest przekształcana w zieloną biliwerdynę. Następnie jest ona redukowana do żółtego barwnika, jakim jest bilirubina. W ten sposób organizm pozbywa się wynaczynionych czerwonych krwinek. Rozkład ten trwa od dwóch do trzech tygodni, a zmiany koloru pokazują etapy tego zjawiska degradacji. Długość procesu uwarunkowana jest również głębokością, na jakiej powstał oraz jego rozgległości. Więcej na temat zmian koloru można przeczytać na https://odkrywcyswiata.pl/co-to-sa-siniaki-i-dlaczego-zmieniaja-kolor/

Siniak, i co dalej?

Im szybsza jest reakcja po kontuzji, tym lepiej. Natychmiastowe chłodzenie może ograniczyć wypływ krwi do tkanki poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych. Należy pamiętać by przy takim zabiegu nie kłaść bezpośrednio zimnego przedmiotu na miejsce stłuczenia, lecz powinno się go owinąć w materiał. Dzięki temu nie dojdzie do uszkodzenia skóry. 

Przy tendencji do częstego powstawania siniaków, wskazana jest suplementacja witaminą C – bierze ona udział w syntezie kolagenu, który wpływa na wytrzymałość naczyń krwionośnych. Drugim istotnym składnikiem jest witamina K, która uczestniczy w prawidłowym procesie krzepnięcia krwi i przeciwdziała pojawianiu się krwotoków. Inne praktyczne porady można znaleźć na https://odkrywcyswiata.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here