Zaparcie nazywane również zatwardzeniem to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Wynika najczęściej z braku błonnika w codziennej diecie, a także z przyjmowania zbyt małej ilości płynów. W rzadszych przypadkach może być również skutkiem przebytych chorób o charakterze neurologicznym lub hormonalnym. Jak sobie radzić z tą dolegliwością? Oto 5 najbardziej skutecznych sposobów.
1. Aktywność fizyczna
Na pierwszy rzut oka nie widać tu związku, a jednak – systematyczny ruch wpływa dobroczynnie na pracę jelit. Jaki rodzaj aktywności wybrać? Tutaj najlepsze będą aeroby, czyli ćwiczenia polegające na zwiększonej wymianie tlenowej – podczas ich trwania mięśnie zyskują optymalny dostęp do tlenu, co w znacznym stopniu pobudza metabolizm i stymuluje pracę jamy brzusznej. Do ćwiczeń aerobowych możemy zaliczyć popularne brzuszki, skłony, nożyce, przysiady, jak również bieganie, czy jazda na rowerze.
2. Zwiększenie ilości przyjmowanych płynów
Szczególnie niegazowanej, czystej wody. Dlaczego akurat woda? Organizm praktycznie od razu zaczyna ją wchłaniać i przyswajać na własne potrzeby. Poza tym wiele innych napojów zawiera w swoim składzie substancje, które bardziej Cię odwodnią, niż nawodnią – są moczopędne i sprawiają, że woda jest wypłukiwana z organizmu. Ponadto woda wspomagana np. cytryną, czy miodem, stymuluje układ pokarmowy i wspiera proces wypróżniania. Ile wody pić? Około 1,5-2,5 litrów dziennie.
3. Odpowiednia dieta
Powinny się na nią składać przede wszystkim produkty bogate w błonnik (np. otręby owsiane, pieczywo pełnoziarniste, siemię lniane, kasze, marchew, buraki, kiszonki, suszone owoce). Błonnik pobudza wydzielanie śliny, co ułatwia przełykanie i usprawnia proces trawienia; ułatwia wchłanianie wody i ogranicza zaleganie niestrawionego pożywienia; usuwa toksyny z organizmu; zapewnia odpowiedni poziom flory probiotycznej. W diecie przeciwzaparciowej istotną rolę odgrywa również nabiał (w formie kefirów, maślanek i jogurtów) – wspiera on procesy fermentacji zachodzące w jelitach.
4. Naturalne wspomaganie procesu trawienia
W procesie eliminacji zaparć ważne jest również wsparcie organizmu preparatami łatwo przyswajalnymi i tolerowanymi, które sprawią, że potrzebne witaminy i minerały dużo sprawniej się wchłoną, a także będą w stanie usuwać toksyny i wspomagać trawienie zalegających resztek. Tego typu produktem jest Bioxyn powstały na bazie naturalnych składników. Co prawda dużo większą rolę przypisuje się mu w procesie odchudzania, ale w regulowaniu procesów trawiennych również dobrze się sprawdza.
5. Unikanie produktów zawierających tłuszcze pochodzenia zwierzęcego
Do tego typu produktów zaliczamy: fastfoody, tłuste mięso, chipsy oraz słodycze. Wysokoprzetworzone, tłuste produkty oprócz tego, że są szkodliwe, są również ciężkostrawne, co ma ogromny wpływ na powstawanie zaparć.
Jeśli występują u Ciebie objawy takie, jak: bóle brzucha podczas snu, krew w stolcu, niedokrwistość, wzdęcia, uczucie napełnionego żołądka, nie lekceważ ich – zacznij od zmiany swoich nawyków, zarówno tych żywieniowych, jak i ruchowych. Jeśli to nie pomoże, a objawy się nasilają, skorzystaj z konsultacji lekarskiej. Pamiętaj, zdrowie jest najważniejsze.